spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
11.1 C
București

Raiffeisen se prăbusește la bursă: Rusia și Polonia

Acţiunile Raiffeisen Bank Internaţional au scăzut în dimineaţa zilei de marţi cu până la 10%, la scurt timp după ce s-a anunţat tranzacţia prin care BNP Paribas va prelua operaţiunile Raiffeisen din Polonia, scrie Ziarul Financiar.

De asemenea, sancţiunile americane targetate împotriva Rusiei, care au prăbuşit bursa din Moscova la cele mai dure scăderi din ultimii patru ani, au lovit în plin Raiffeisen, care are operaţiuni în plan local.

Investitorii sunt îngirjoraţi cu privire la impactul noilor sancţiuni americane în business-ul Raiffeisen. ”Îngrijorarea este că băncile din Rusia ar putea înregistra pierderi în portofoliul de creditare în lumina noilor sancţiuni”, a spus Roman Eisenschenk, director de vânzări la Kepler Cheuvreux din Vienna.

Un alt trader acitat de Reuters a spus că operaţiunile Raiffeisen din Rusia reprezintă aproximativ 9% din activele totale ale RBI.

În pofida îngrijorării investitorilor, Raiffeisen susţine că ”în acest moment, credem că sancţiunile vor avea un impact minimal asupra Raiffeisen Bank Internaţional la nivel de grup”

Hot this week

Topics

Mai mult

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    FMI avertizează UE: Nu vă atingeți de activele înghețate ale Rusiei

    Fondul Monetar Internațional pledează pentru respectarea dreptului internațional în...

    Spania, avertisment de urgență privind ciocolata Milka

    Agenția Spaniolă pentru Siguranța Alimentară și Nutriție a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare