SCANDALUL GAZELOR EXPORTATE ÎN UNGARIA: 4 milioane de locuinţe din România lăsate pe încălzirea cu lemne

În situaţia în care reţeaua de distribuţie gaze naturale s-ar extinde şi încă 2 milioane de locuinţe ar fi racordate la gaze, consumul populaţiei de gaze s-ar dubla, atingând 5 miliarde mc, spun oficialii Fordaq – Comunitatea Forestierilor, care subliniază că prin conducta BRUA 4 miliarde mc/an vor fi exportate către Ungaria.

”Din totalul de 8 milioane locuinţe, 4 milioane se încălzesc cu lemne, 2 milioane cu centrale individuale pe gaz şi 2 milioane sunt racordate la sisteme centralizate. Atragem şi noi atenţia că prin realizarea proiectului BRUA – conductă ce va lega exploatările României din zăcăminte de gaz din Marea Neagră cu Ungaria – această resursă a României va fi exportată în detrimentul populaţiei României, care va rămâne captivă şi fără alternative la încălzirea cu lemne”, arată Fordaq într-un comunicat.

Oficialii comunităţii afirmă că dacă toate locuinţele din România ar fi conectate la reţeaua de gaze, consumul de gaze abia ar atinge 7,5 miliarde mc/an, dintr-o producţie totală de 15 miliarde mc/an a României estimată pentru următorii ani.

”În acest timp, în care România se pregăteste să exporte o mare parte din producţia internă de gaze – printr-o conductă la care populaţia României nu va avea acces – să ne uităm ce se întamplă pe segmentul lemnului de foc”, adaugă ei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Producătorii de diamante sintetice, câștigătorii boom-ului inteligenței artificiale

    Diamantele sintetice chinezești, asociate în mod tradițional doar cu...

    Brazilia mută cu China după noile taxe americane

    China și Brazilia au convenit să aprofundeze cooperarea și...

    Spania a avut peste 9 milioane de turiști străini in aprilie

    Spania a găzduit 9,05 milioane de turiști internaționali în...

    Dezastrul din spitalele olandeze

    Pacienții din anumite spitale olandeze așteaptă un an sau...

    Ambasadorul Rusiei la ONU acuză inconsecvența oficialilor români in scandalul dronei

    Reprezentantul permanent al Rusiei la Națiunile Unite, Vasili Nebenzia,...

    Iranul suspendă negocierile cu SUA

    Iranul a anunțat luni că suspendă toate comunicările cu...

    Miodrag Belodedici pe Clisura Dunării, la Svinița, cea mai mare comunitate de sârbi din România

    În acest sfârșit de săptămână, comuna Svinița a găzduit...

    Articole relationate

    Categorii populare