spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-4.1 C
București

Cum a inventat Kovesi un miliard de euro

În plin scandal al abuzurilor procurorilor DNA, PFA Kovesi și-a organizat cu jurnaliștii de casă și susținătorii externi un seminar ca să arunce praf în ochi: 1 miliard de euro. “Prejudiciile” DNA, expertizele umflate (a se vedea episodul Ploiești), terenurile de la ICA și Antene care zac în paragină sunt scoase ca praf în ochii românilor prin PR-ul de azi de 1 miliard de euro, se arată într-un comunicat al Inițiativei Civice România 3.0 condusă de fostul colonel SRI Daniel Dragomir.

România 3.0 susține că :

Acest miliard inventat pentru rațiuni de publicitate esta aruncat pe piață pentru a justifica:
– Achitările, abuzurile și expertizele inventate,
– Mașina Audi A6, protecția și gărzile, protocolul, locuința de lux de la stat, fondurile de PR extern, deplasările și salariile lui Kovesi, sume lunare uriașe cheltuite pentru confortul șefei DNA,
– Bugetele imense ale DNA care cresc de la an la an.

Nu auzim însă nimic de miile de firme închise, de conturile și activitățile paralizate, de economia și administrația blocată, de sutele de mii de oameni trimiși în șomaj urmare a “suspiciunilor” DNA din ultimii ani. Încălcările drepturilor și libertățile cetățenilor nu pot fi justificate nici cu 1 miliard de seminarii, mai susține România 3.0.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dosarul Epstein face o victimă in Europa la nivel înalt

    Fostul ministru slovac de externe, Miroslav Lajčak, a anunțat...

    AstraZeneca, investiții de 15 miliarde de dolari in China

    China a devenit un contribuitor cheie în domeniul inovației...

    Mii de persoane in stradă la Miercurea Ciuc împotriva creșterii taxelor

    Mii de persoane au participat, sâmbătă, la Miercurea-Ciuc, la...

    Jeffrey Sachs: Europa se autodistruge

    Țările europene se îndreaptă spre declin prin interzicerea gazului...

    Cină de taină la Bruxelles împotriva lui Trump

    Liderii europeni au pus la cale un plan secret...

    Ministru chinez, anchetat

    Comisia Centrală pentru Inspecția Disciplinarii din China a anunțat...

    MOL mută in Libia

    Grupul MOL a încheiat un nou parteneriat strategic cu...

    Articole relationate

    Categorii populare