Băsescu acuză înhăitarea ONG-urilor din Piața Victoriei cu politicienii

Președintele Partidului Mișcarea Populară, Traian Băsescu, a declarat duminică seara, la B1TV, că din acest moment nu mai crede în sinceritatea protestelor din Piața Victoriei, întrucât consideră că a fost o greșeală a ONG-urilor că s-au „înhăitat” cu politicienii în piață.

„A fost greșeala lor că s-au înhăitat cu politicienii în piață (ONG-urile și societatea civilă — n.r.). Din acest moment nu mai privesc la această mișcare ca la o mișcare sinceră”, a spus Băsescu.

El a precizat că nu va participa la proteste alături de PNL. „Noi avem în PSD un adversar, se pare, egal cu adversitatea PNL față de PMP, dar nu sufăr din cauza asta”. În opinia fostului șef, ONG-urile susțin continuarea politicii pe justiție din timpul mandatului său.

„Să-și facă politica pe care o cred a fi necesară în momentul de față. Ce fac cei 10.000 din piață este să susțină politica justiției făcută în mandatul meu, că asta cer, să nu se schimbe. Eu nu am motive de nemulțumire. Ar putea să se uite și PSD-ul, care a acuzat tot timpul politica justiției din timpul mandatului meu, ar putea să privească faptul că și acum, la 3 ani după ce mi-am terminat mandatul, este susținută. Ei și-au luat drumul lor. (…) Aceste ONG-uri susțin continuarea politicii din timpul meu”, a adăugat fostul președinte.

Traian Băsescu a mai arătat că ar exista o „duplicitate” a PNL, despre care a spus că votează alături de PSD. El a dat ca exemplu votul din Camera Deputaților pentru reducerea numărului de parlamentari la 300.

 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Liderul PNL Iași îl toarnă pe Bolo că ține in funcție un prieten pesedist

    Liderul liberal de la Iași Alexandru Muraru îl toarnă...

    Soros a pierdut o grămadă din bani din proiectul de la Doicești

    Soros Fund Management LLC şi-a redus la jumătate participaţia...

    Iranul pregăteste o catastrofă digitală pentru Occident și Asia

    În urma blocadei Strâmtorii Hormuz, Iranul și-a îndreptat atenția...

    Rareș Bogdan acuză: Prostie, ignoranță sau sunt interese ascunse?

    Curaj și viziune sau lamentație și ignoranță? România poate...

    Noul guvern ungar vrea să taie vizele pentru lucrătorii din afara UE

    Noul guvern al Ungariei se confruntă cu presiuni tot...

    A negociat Xi Coreea de Nord cu Trump?

    În urma vizitei președintelui american Donald Trump în China,...

    Premierul socialist spaniol, umilit in Andaluzia

    În alegerile regionale din Andaluzia spaniolă, care au avut...

    Articole relationate

    Categorii populare