Ministrul Turismului acuzat de agențiile de turism

Promisiunea ministrului Turismului, Mircea Dobre, că de la 1 iulie va fi aprobată Legea Turismului este nesustenabilă și există „șansa” să fie votată în Parlament în martie 2018, a declarat joi, într-o conferință de presă, președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism, Alin Burcea.

„Pe Legea turismului au fost două întâlniri destul de modeste. Promisiunea ministrului Mircea Dobre cu 1 iulie nu este sustenabilă, pentru că până la 1 iulie, fiind lege, poți eventual să o trimiți în Parlament cu șanse ca să fie votată în martie 2018.(…) Nici măcar nu poate fi vorba de un proiect de lege a turismului votat în acest an”, a spus Burcea.

Proiectul de lege, la care care a lucrat un grup creat la inițiativa Ministerului Turismului, din care fac parte ANAT, Federația Patronatelor din Turismul Românesc, Organizația Patronală a Hotelurilor și Restaurantelor din România (HORA), CDR trebuia să fie pus pe site-ul ministerului, pentru dezbatere publică, până la 1 iunie.

Președintele ANAT a mai menționat că a solicitat ministrului Turismului sprijin pentru obținerea de TVA de 9% pentru agențiile de turism și că „până în momentul de față am reușit să „producem o adresă” din partea ministrului de Finanțe că ne sprijină”.

În ceea ce privește garantarea pachetelor turistice, Burcea a precizat că „lucrurile sunt senzaționale și rămâne cum am stabilit”.

ANAT a avansat și fostei Autorități Naționale pentru Turism și Ministerului Turismului propuneri privind garantarea pachetelor turistice, încă din octombrie 2016. Directiva 2015/2302 cere statelor UE să adopte un sistem eficient de garantare a pachetelor turistice, cel târziu până la 1 ianuarie 2018. Pachetele turistice sunt garantate în prezent în limita a 10.000 de dolari sau 50.000 de dolari, în funcție de tipul agenției de turism.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Foreign Policy: Nietul Americii, drona din România și Ucraina

    Administrația SUA a respins solicitările aliaților europeni de a-și...

    Fiul lui Ilie Dumitrescu internat la Obregia după un nou scandal

    Fiul fostului fotbalist Ilie Dumitrescu, cunoscut drept Toto Dumitrescu,...

    Magyar vrea să devină cu Vișegrad „o mare putere”

    Premierul ungar Peter Magyar și-a afișat încă o dată...

    Primarul din Turnu Severin a luat la rând cartierele orașului

    Primarul municipiului Drobeta-Turnu Severin, Marius Screciu, a continuat și...

    Finlanda dă drumul la alcool

    Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației...

    Articole relationate

    Categorii populare