Conflict între Macedonia și Serbia: Nu are destule probleme la Skopje? Caută şi la Belgrad?

Ministrul sârb de externe, Ivica Dacic, a declarat că prietenii Serbiei nu se comportă aşa cum a procedat liderul Partidului Social Democrat din Macedonia, Zoran Zaev. „Sârbii sunt cei mai buni prieteni ai macedonenilor, dar cum s-a purtat Zaev nu se comportă un prieten al Serbiei” – a răspuns Dacic, după ce Zaev a declarat că Serbia are o „conducere naţionalistă”.

„Nu ştiu de ce Aleksandar Vucic şi Guvernul Serbiei merită un atac atât de brutal din partea pretendentului la funcţia de premier al Macedoniei. Nu are destule probleme la Skopje? Caută şi la Belgrad?” – s-a întrebat Dacic, reamintind că Vucic a făcut luni la rând apel la o rezolvare paşnică a problemelor din Macedonia, fără să se implice în treburile ei interne, subliniind că evenimentele de la Skopje ar putea avea ca efect instabilitatea întregii regiuni.

„De ce Zaev nu îi atacă pe Rama şi Thaci, ci pe Vucic? Nu este atât de naiv încât să creadă că proiectul Marea Albanie este incomplet fără Skopje” – a declarat Dacic, adăugând că cetăţenii macedoneni au dreptul de a-şi alege liber conducerea. „Serbia a fost prieten sincer al Macedoniei. A recunoscut-o sub numele de Macedonia, deşi astfel şi-a periclitat prietenia cu Grecia. Serbia nu s-a implicat în treburile interne ale Macedoniei, dar Macedonia a recunoscut independenţa Kosovo, a votat împotriva Serbiei la UNESCO şi acum candidatul la funcţia de premier jigneşte conducerea Serbiei şi pe câştigătorul incontestabil al alegerilor prezidenţiale din Serbia, Aleksandar Vucic” – a declarat Dacic.

Zoran Zaev a declarat că sârbii şi macedonenii sunt popoare înfrăţite, dar Serbia are la putere „conducătorul nationalist”, Aleksandar Vucic. Zaev a afirmat că Vucic s-a autoproclamat lider în regiune şi şi-a demonstat poziţiile naţionaliste cu prima ocazie când i-a fost „periclitată cariera politică”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Când ar putea avea loc alegerile anticipate din Serbia?

    Alegeri parlamentare anticipate vor avea loc în Serbia peste...

    Bulgaria a alungat avioanele militare americane: Fără vize in America sau plecați

    Ministrul bulgar al Apărării, Dimitar Stoyanov, a declarat astăzi...

    Microsoft a pierdut 570 miliarde de dolari

    Acțiunile Microsoft sunt pe cale să înregistreze cea mai...

    Prostia cu reducerea tichetelor de vacanță: Statul pierde bani

    Numărul apartamentelor de închiriat autorizate de pe Litoral s-a...

    Cioloș se visează Titulescu

    „𝐂𝐚𝐧𝐝𝐢𝐝𝐚𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐥𝐮𝐢 𝐃𝐚𝐜𝐢𝐚𝐧 𝐂𝐢𝐨𝐥𝐨𝐬̦ 𝐥𝐚 𝐬̦𝐞𝐟𝐢𝐚 𝐅𝐫𝐚𝐧𝐜𝐨𝐟𝐨𝐧𝐢𝐞𝐢 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐜𝐞𝐚...

    Ruptură in tabăra lui Macron înainte de prezidențiale

    Purtătoarea de cuvânt a Guvernului francez, Maud Bregeon, a...

    Articole relationate

    Categorii populare