SCANDAL: Spionii britanici refuză să mai facă schimb de informații secrete cu omologii lor germani

Spionii britanici refuză să mai facă schimb de informații secrete cu omologii lor germani după recentele documente publicate de Wikileaks bănuindu-i că se află în spatele scăpării de informații, scrie Daily Mail.

Rapoartele Daily Mail indică că peste  500.000 de dosare publicate de WikiLeaks în această lună au fost documente secrete britanice care au ajuns la Wikileaks în urma unei breșe de securitate din Germania Federală.

Anterior UK ar fi avertizat Germania.

Chestiunea a fost ridicată în cadrul unei reuniuni, în noiembrie 2014, la care au participat oficiali germani de securitate și ambasadorul britanic de la aceea vreme în Germania Simon McDonald și consilierul adjunct al Cabinetului de Securitate pentru Informații.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Jean-Claude Van Damme, imaginea Festivalul Internațional de Film de la Niš din Serbia

    Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, l-a găzduit în această seară...

    New York Times și Financial Times: Criza alimentară bate la ușă

    Sistemul alimentar global depinde de comerțul neîntrerupt, energia accesibilă...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Sper ca nu ne oprim la merdenele

    de Adriana Stoicescu, judecător Sper ca nu ne oprim la...

    Fostul șef al Armatei ucrainiene: În loc să construim un stat ucrainean avem o republică oligarhică de clan

    Politicile guvernului ucrainean și situația din țară alimentează îndoielile...

    Iranul a descoperit un nou zăcământ de gaze estimat la câteva zeci de miliarde de dolari

    Ministrul iranian al industriei petroliere, Mohsen Paknejad, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare