spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-6.4 C
București

Scandal în redacția română de la Deutsche Welle pe Kovesi: O atacă că arată bine

Ziaristul Petre M.Iancu, de la Deutsche Welle, cunoscut drept un apărător îndîrjit al lui Klaus Iohannis ori Laura Kovesi, recurge la două declarații stupefiante, într-un dialog angajat pe Facebook cu mai mulți internauți, după ce îi etichetează pe criticii șefei DNA drept ”iacobinii care i-ar lua gatul doamnei Kövesi”, scrie Inpolitics.ro.

Astfel, deranjat, pe de-o parte, de faptul că un coleg de la siteul amintit a scris un articol critic la adresa șefei DNA, Iancu încearcă să-l demonetizeze pe acesta, pe motiv că nu ar fi decît corespondent al D.W.:
”Pentru ca vad minciuna potrivit careia “jurnalistii de la Deutsche Welle (sau din Germania) considera ca L. C. Kövesi a plagiat”, ma grabesc sa-i pun la punct pe falsificatori. Un (singur) jurnalist, corespondent din Bucuresti al postului Deutsche Welle, considera ca LCK ar fi “plagiat”. Eu, care sunt jurnalist Deutsche Welle, ma raliez CNATDCU, institutiei abilitate, care a verificat teza incriminata si imi reiau pozitia mai veche. Nu consider ca randurile putine, nemarcate ca citat, reprezinta mai mult decat o simpla neglijenta. Nu sunt, deci, de parere că L.C Kövesi ar fi plagiat” a scris el pe Facebook.

petre-iancu-2

Pe de altă parte, contrat tăios de unii comentatori, Petre M.Iancu s-a îndîrjit:
”Faptul ca femeia e de la DNA sau de pe Venus nu ar trebui sa conteze. Dar pentru detractorii ei conteaza. Dvs aplicati un dublu standard tocmai pentru ca LCK este de la DNA. Poate si pentru ca arata bine. Daca ar fi fost batran, maturator de strada si urat, nu v-ar fi interesat probabil defel presupusul ei “plagiat”. Linsajul public nu e mai bun sau moral doar pt ca e public. Nici participarea la acest linsaj. Daca dvs sunteti perfecta ridicati prima bolovanul si aruncati mai departe vesela cu el” a continuat el sideranta postare, mai scrie Inpolitcs.ro.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ministrul German al Apărării: Nu poți să te pârțești vesel cu un fund trist

    Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a cerut Europei...

    Iranul publică lista preliminară cu numele celor uciși în timpul protestelor

    La ordinul său, biroul președintelui iranian a publicat o listă preliminară...

    Alianța strategică privind mineralele critice. ROMÂNIA NU EXISTĂ

    Reprezentanții a aproximativ 20 de țări, inclusiv țările G7,...

    Ce audiențe a făcut „Melania” și ce bani s-au încasat

    Documentarul despre Prima Doamnă a SUA, „Melania”, a încasat...

    Analiza influentului grup rus Valdai despre Europa: CE-I DE FĂCUT?

    O analiză a lui Ivan TIMOFEEV, director de program al...

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Articole relationate

    Categorii populare