spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-5.3 C
București

Atentatele teroriste au costat Belgia 2,4 miliarde de euro

Atacurile teroriste din Paris și Bruxelles au costat economia belgiană 2,4 miliarde de euro în ultimul an, adică 0,57% din PIB, informează un raport dat publicității sâmbătă de Federația Companiilor din Belgia, transmite EFE.

„Fără aceste atentate, economia belgiană ar fi înregistrat o creștere de aproape 2% în 2016, în loc de 1,3% sau 1,4% cât este prevăzut în prezent”, a explicat într-un comunicat Edward Roosens, economist șef al organizației.

Federația Companiilor Belgiene, care reprezintă peste 5.000 de firme din țară, și-a prezentat sâmbătă analiza cu privire la impactul economic al atentatelor între noiembrie 2015 și aceeași lună a anului în curs asupra sectoarelor cele mai afectate: turismul și industria hotelieră, comerțul, evenimentele și transportul aerian.

Organizația calculează că a încetinit creșterea în sectorul privat, astfel că în 2016 s-au creat cu 8.000-9.500 de locuri de muncă mai puțin decât era prevăzut. Totodată, 2.300 de lucrători au fost suspendați temporar din posturi din cauza lipsei de activitate a companiilor, fiind trimiși în șomaj tehnic.

Reducerea activității economice a avut repercusiuni și asupra finanțelor publice, în condițiile în care cheltuielilor de securitate, reparațiilor infrastructurii și indemnizațiilor — care s-au ridicat la 240 de milioane de euro în 2015 și la 722 milioane de euro în 2016 — li s-a adăugat o creștere a cheltuielilor pentru acordarea de sporuri, prime și alte beneficii și o scădere a încasărilor din impozite.

În total, impactul pentru fiscul belgian a fost de 2,3 miliarde de euro, aproximativ 0,55% din PIB, ceea ce a făcut ca deficitul să se situeze în jurul a 3% din PIB în loc de 2,5% cât era estimat înainte de atacuri.

Pe sectoare, cel mai afectat a fost sectorul hotelier și al restaurantelor, cu o scădere de 20% al numărului de nopți petrecute în hoteluri belgiene de turiști și de oamenii de afaceri, ceea ce a provocat pierderi de 800 de milioane de euro. Urmează comerțul, cu o scădere de 450 de milioane de euro ca urmare a reducerii încasărilor, a lipsei de încredere și a măsurilor de securitate, lucru ce i-a făcut pe oameni să prefere achizițiile online în locul cumpărăturilor făcute în zonele comerciale tradiționale.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii vor negocia cu iranienii in Turcia

    Administrația președintelui american Donald Trump a comunicat autorităților iraniene,...

    Cei mai bogați ruși au făcut doar in ianuarie 19 miliarde de dolari

    Averea totală a celor mai bogați oameni de afaceri...

    Epstein și „fetele frumoase” din Moldova

    Dosarele legate de cazul finanțatorului Jeffrey Epstein au inclus...

    Ministrul German al Apărării: Nu poți să te pârțești vesel cu un fund trist

    Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a cerut Europei...

    Articole relationate

    Categorii populare