Regina Elisabeta a II-a, invitație pentru Donald Trump

Regina Elisabeta a II-a îl va invita pe preşedintele ales al Statelor Unite, Donald Trump, la o vizită de stat în Marea Britanie, în 2017, în scopul consolidării relaţiilor strânse dintre cele două state, informează ziarul britanic „The Sunday Times” transmite Reuters.

Citând doi miniştri şi un oficial apropiat de Downing Street, „The Sunday Times” relatează că vor începe în curând discuţii între oficiali britanici şi echipa lui Trump, pentru a stabili o dată a vizitei în iunie sau iulie anul viitor.

Marea Britanie doreşte să îşi intensifice „relaţia specială” cu Statele Unite, pe fondul pregătirilor făcute de guvernul premierului Theresa May pentru ieşirea ţării din Uniunea Europeană, un „divorţ” care va contura poziţia ţării în lume. Preşedintele ales a invitat-o pe Theresa May să viziteze SUA cât mai curând posibil, în prima convorbire telefonică pe care cei doi au avut-o după victoria lui Trump în alegeri, însă consilieri ai premierului britanic au precizat că nu a fost stabilită încă o dată pentru această călătorie.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Kosovo a fost forțată de UE să renunțe la legea care expulza practic sârbii

    Presate de Uniunea Europeană, autoritățile din Kosovo au indicat...

    Iranul a atacat bănci Citibank din Golf

    Gardienii Revoluției din Iran au atacat cu drone sucursale...

    Manifestanți nemulțumiți de politicile guvernului cubanez au atacat sediul Partidului Comunist din nordul țării

    Manifestanții nemulțumiți de politicile guvernului cubanez au atacat astăzi...

    Mercosur lovește mierea românească

    Apicultorii români solicită măsuri urgente pentru sprijinirea familiilor de...

    Articole relationate

    Categorii populare