spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-2.9 C
București

UDMR vrea ca maghiara să devină limbă oficială în zonele unde sunt majoritari

Reprezentan’ii UDMR au lansat programul electoral ” Transilvania, viitorul pentru noi toţi!”, în 10 puncte,  prin care se dorește ca limba maghiară să devină limbă oficială în zonele în care etnicii sunt majoritari.

De asemenea, Kelemen Hunor a susținut că pe viitor generația tânără maghiară trebuie să se simtă ca acasă în Transilvania.

”Noi, candidaţii UDMR Mureş pentru Senat şi Camera Deputaţilor, începând din 11 decembrie 2016, ne angajăm să punem în favoarea intereselor comunităţii maghiare cunoştinţele şi întreaga noastră experienţă profesională, energia şi puterea de muncă. Ne vom implica activ în procesul de elaborare legislativă pentru a asigura comunităţii maghiare un viitor sigur în judeţul Mureş, în Transilvania. Aici, la noi acasă, apărarea intereselor comunităţii maghiare reprezintă de 27 de ani o valoare în sine, pe care noi dorim să o menţinem drept singurul instrument eficient în vederea dezvoltării comunităţii noastre”, se arată în document, notează Agepres.

Între cele zece puncte se arată că se doreşte ca limba maghiară să devină limbă oficială în zonele în care populaţia maghiară este majoritară şi să poată fi folosită în administraţiile localităţilor în care ponderea populaţiei minoritare este de cel puţin 10%.
De asemenea, se subliniază că învăţământul în limba maternă este un drept constituţional, şi că se doreşte reprezentarea proporţională a maghiarilor în funcţiile de conducere ale instituţiilor publice.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un român arestat la Belgrad pentru escrocherie cu carduri pe zborurile Air Serbia

    Parchetul sârb Public de Primă Instanță (PAI) a propus...

    Creșterea euro sperie bancherii europeni

    Aprecierea euro va fi în centrul reuniunii Băncii Centrale...

    Cursa LOT Oradea-Varșovia a avut sâmbătă 2 pasageri, cursa de întoarcere 16

    Aeronava care a operat cursa LOT Polish Airlines Oradea...

    Președintele FIFA cere anularea sancțiunilor împotriva fotbalului rus

    Președintele FIFA, Gianni Infantino, consideră că FIFA ar trebui...

    Rușii au lansat ofensiva la Zaporojie

    Forțele Armate Ruse, după ce au curățat zona din...

    Șefa diplomației europene nu vrea o armată europeană: Extrem de periculos

    Înaltul șef al Afacerilor Externe al UE, Kaja Kallas,...

    Articole relationate

    Categorii populare