spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-5.6 C
București

VIDEO: Japonezii au astupat în doar o săptămână o groapă gigantică apărută subit într-o intersecție

Un drum din orașul japonez Fukuoka s-a redeschis, marți, după ce o groapă gigantică apărută în asfalt în urmă cu o săptămână a fost astupată, informează Xinhua News.

Traficul a fost reluat, la prima oră, pe porțiunea de drum aflată în apropierea unei stații aglomerate din districtul Hakata. De asemenea, furnizarea utilităților a fost restabilită în totalitate, iar ordinul de evacuare din clădirile din vecinătate a fost anulat.

După ce au verificat rezistența terenului, experții în structura solului au declarat că zona nu prezintă nici un risc pentru populație.

Surparea gigantică a apărut dintr-o dată la 8 noiembrie. În ciuda mărimii neobișnuite a găurii, 30 de metri lungime, 27 de metri lățime și 15 metri adâncime, nici o persoană nu a fost rănită în momentul scufundării solului, însă 800 de gospodării, ca și aeroportul Fukuoka, au fost afectate de întreruperea curentului electric.

Autoritățile au dat vina pentru groapa imensă din carosabil pe lucrările de extindere a unei linii de metrou, iar primarul orașului Fukuoka, Soichiro Takashima, a cerut înființarea unei comisii care să investigheze cauza incidentului, mai arată sursa citată.

La o zi de la apariția gropii, o echipă de muncitori a început lucrările de acoperire a acesteia, operațiunea necesitând circa 7.000 de metri cubi de pământ, potrivit media locale. Pentru aceasta, a fost folosit un amestec de pământ cu ciment astfel încât ”plomba” gigantică să se întărească rapid.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ministrul German al Apărării: Nu poți să te pârțești vesel cu un fund trist

    Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a cerut Europei...

    Iranul publică lista preliminară cu numele celor uciși în timpul protestelor

    La ordinul său, biroul președintelui iranian a publicat o listă preliminară...

    Alianța strategică privind mineralele critice. ROMÂNIA NU EXISTĂ

    Reprezentanții a aproximativ 20 de țări, inclusiv țările G7,...

    Ce audiențe a făcut „Melania” și ce bani s-au încasat

    Documentarul despre Prima Doamnă a SUA, „Melania”, a încasat...

    Analiza influentului grup rus Valdai despre Europa: CE-I DE FĂCUT?

    O analiză a lui Ivan TIMOFEEV, director de program al...

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Articole relationate

    Categorii populare