Președintele Comisiei Europene, nou ATAC la Trump: ABSOLUT DEZGUSTĂTOR

Preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, se declară îngrijorat de poziţia preşedintelui ales Donald Trump în ceea ce priveşte legăturile transatlantice, în special în lumina remarcilor „absolut dezgustătoare” făcute de Trump în timpul campaniei electorale, scrie The Associated Press.

Juncker a declarat marţi pentru postul belgian de radio RTL că „sunt îngrijorat în sensul în care am probleme să cred, dar poate ar trebui să încep să cred, că noul preşedinte ales al Statelor Unite va pune în practică tot ce a spus în timpul campaniei electorale.”

Oficialul european a descris drept „absolut dezgustătoare” unele dintre comentariile lui Trump, adăugând că „nu a fost o perioadă de glorie pentru democraţia americană.”

Juncker a afirmat că este îngrijorat de înclinaţia lui Trump „spre izolanţionism total. Nu este în interesul Statelor Unite şi nici în interesul Europei.”

Hot this week

Topics

Mai mult

    Foreign Policy: Nietul Americii, drona din România și Ucraina

    Administrația SUA a respins solicitările aliaților europeni de a-și...

    Fiul lui Ilie Dumitrescu internat la Obregia după un nou scandal

    Fiul fostului fotbalist Ilie Dumitrescu, cunoscut drept Toto Dumitrescu,...

    Magyar vrea să devină cu Vișegrad „o mare putere”

    Premierul ungar Peter Magyar și-a afișat încă o dată...

    Primarul din Turnu Severin a luat la rând cartierele orașului

    Primarul municipiului Drobeta-Turnu Severin, Marius Screciu, a continuat și...

    Finlanda dă drumul la alcool

    Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației...

    Articole relationate

    Categorii populare