spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.2 C
București

Extrema dreaptă maghiară cere guvernului de la Budapesta să reacţioneze la presupuse interdicţii de călătorie impuse de România

Partidul radical Jobbik a cerut Guvernului Ungariei să adopte măsuri de retorsiune în toate cazurile în care cetăţenilor ungari li se interzice accesul pe teritoriul altor ţări, evocând situaţii de acest gen în România şi Ucraina, transmite Mediafax.

„Unor politicieni din cadrul Jobbik li s-a interzis recent accesul în România şi Ucraina, fără a fi oferite explicaţii”, a declarat Istvan Szavay, vicepreşedintele formaţiunii de extremă-dreapta. Szavay a explicat că Ministerul ungar de Externe se autosesisează doar în cazul în care oficialilor ungari li se interzice accesul în Statele Unite, sugerând că Guvernul Ungariei a lăsat fără protecţie politicieni care promovează interesele comunităţilor maghiare din ţările vecine. „Această procedură este revoltătoare”, a spus Szavay.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare