Contraexpertiza antidoping a lui Lucian Bute a ieșit de asemenea pozitivă

Contraexpertiza, analiza B a probei boxerului Lucian Bute, a confirmat primul test antidoping pozitiv la ostarină după meciul cu Jack Badou pentru centura mondială WBC, disputat la Washington pe 30 aprilie, relatează presa canadiană.

Informația a fost difuzată joi de un post de radio din Montreal, care a citat un comunicat al Comisie atletice din Columbia (SUA). Pe site-ul postului de radio a fost publicată o scrisoare prin care WBC l-ar fi anunțat pe Bute de rezultatul contraexpertizei.

Deși staff-ul fostului campion mondial IBF nu a confirmat știrea, Lucian Bute va apărea vineri într-o conferință de presă pentru a-și prezenta punctul de vedere. Boxerul originar din Galați este nemulțumit că a aflat rezultatul contraexpertizei din presă și nu direct de la Comisia atletică din Columbia sau de la WBC. Promotorul Yvon Michel susține că este vorba de o ”eroare administrativă” pentru că Lucian Bute nu a fost informat primul, înaintea mediei canadiene.

La conferința de presă, Bute va fi însoțit de Yvon Michel, consilierul său Chris Gănescu și de antrenorul său Howard Grant.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scandal cu bugetul UE: Germania vrea o reducere de 40%. ROMÂNIA AFECTATĂ MAJOR

    Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a îndemnat...

    Premierul polonez: Nu mai promitem nimic Ucrainei

    Prim-ministrul polonez Donald Tusk a cerut delegației poloneze prezente...

    VIBE Festival, un pilon economic pentru Transilvania

    Primarul comunei Sângeorgiu de Mureș, Sófalvi Szabolcs, a declarat,...

    Scandal in PNL Brăila: Vagabondule

    La PNL Brăila e un circ de nedescris și...

    Țările NATO se ceartă înainte de summitul din Turcia

    Țările NATO nu reușesc să ajungă la un acord...

    A 30 ediție a Gărâna Jazz Festival

    Artiști din 11 țări și 21 de proiecte muzicale...

    Articole relationate

    Categorii populare