spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.2 C
București

Facebook: Grup de 16.000 de medici amenință cu greva generală

Peste 16.000 de medici au aderat la un grup de inițiativă creat pe Facebook, în care discută despre deblocarea situației salariilor mici din sistemul sanitar, dar și despre o posibilă grevă generală, transmite RFI:

Grupul ‎”Medici gata de greva generală. Solicitam salarii decente!” numără peste 16.200 de membri, înregistrându-se în permanență membri noi.

„Solicitam eliminarea statutului de funcționar public al medicului si salarii decente‎”, se arată în prezentarea grupului.

Pe grup este promovată și o petiție lansată de Grupul de inițiativă pentru un act medical de calitate pe petitieonline.com și semnată până în prezent de peste 1.700 de persoane.

În petiție se vorbește despre ‎”degradarea climatului de lucru din sistemul sanitar din țara

Colegiul Medicilor din România (CMR) a criticat, vineri, decizia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ), care a dispus că medicii care lucrează în sistemul public de sănătate nu pot primi plăţi suplimentare sau donaţii de la pacienţi, fiind asimilați funcționarilor publici.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare