Mai multe țări arabe și musulmane iritate de declarațiile ambasadorului american in Israel

Mai multe țări arabe și musulmane au protestat astăzi după ce ambasadorul SUA în Israel, Mike Huckabee, a declarat că Israelul are dreptul la cea mai mare parte a Orientului Mijlociu, în timp ce Washingtonul a spus că comentariile sale au fost scoase din context.

Într-o declarație comună, Egiptul, Arabia Saudită, Iordania, Bahrainul, Emiratele Arabe Unite, Qatarul, Indonezia, Pakistanul, Turcia, Siria, Kuweitul, Libanul, Omanul, teritoriile palestiniene, precum și mai multe organizații arabe, au numit declarațiile lui Huckabee „periculoase și incendiare”, spunând că acestea amenință stabilitatea regiunii.

„Aceste declarații contrazic în mod direct viziunea prezentată de președintele american Donald Trump, bazată pe limitarea escaladării și crearea unui orizont politic pentru o soluție cuprinzătoare care să asigure poporului palestinian propriul stat independent”, se arată în comunicat, relatează AP.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Una din trei mașini hibride plug-in vândute în Europa este o marcă chinezească

    Mărcile auto chineze au reprezentat luna trecută peste o...

    România riscă o criză majoră pe piața carburanților

    România riscă o criză majoră pe piața carburanților după...

    Pentagonul e falit din cauza războiului cu Iranul

    Pentagonul se confruntă cu o lipsă bugetară severă pe...

    Zelenski l-a schimbat pe șeful Armatei in urma protestelor de stradă

    Mihailo Drapaty, comandantul Forțelor Întrunite ale Armatei Ucrainene, va...

    Financial Times: Declinul superputerii agricole a Americii

    Statele Unite sunt pe punctul de a-și pierde poziția...

    Scandalul ia amploare la vârful armatei ucrainiene

    Forțele Armate Ucrainene se confruntă cu probleme grave de...

    Articole relationate

    Categorii populare