Kremlin: „Munca eficientă” a armatei ruse ar trebui să il convingă pe Zelenski

Munca eficientă” a armatei ruse ar trebui să convingă conducerea ucraineană că „este mai bine să negocieze și să facă asta acum decât mai târziu”, a declarat secretarul de presă al prezidențialului rus, Dmitri Peskov.

Potrivit acestuia, „spațiul de libertate decizională” al președintelui ucrainean Volodimir Zelenski se micșorează pe măsură ce acesta pierde teritoriu în timpul ofensivei rusești.

„Nici măcar nu este vorba despre război. Este vorba tocmai despre a-l obliga pe Zelenski să rezolve problema pe cale pașnică. Continuarea acestui proces este periculoasă pentru ei. Regimul trebuie să ia o decizie responsabilă, să o facă acum și să își asume responsabilitatea”, a spus Peskov.

Potrivit acestuia, Moscova „rămâne angajată în discuțiile” care au avut loc la summitul dintre președinții rus și american Vladimir Putin și Donald Trump din Alaska. „Suntem conștienți de posibile modificări, dar nu am primit nimic oficial. Aflăm despre ele din presă”, a declarat secretarul de presă al lui Putin.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fermele de porci românești aproape de faliment

    O parte semnificativă a fermelor comerciale de creștere a...

    Kelemen Hunor: Săptămâna viitoare actualul guvern va pica

    Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni că, cel...

    Numărul insolvențelor din agricultură a crescut cu 181,8% în primul trimestru din 2026

    Numărul insolvențelor din agricultură a crescut cu 181,8% în...

    Merz: O parte din teritoriul Ucrainei va înceta să mai fie ucrainean

    Cancelarul german Friedrich Merz consideră că Ucraina ar putea...

    Articole relationate

    Categorii populare