Vucic: Trump și Putin vor să creeze o nouă hartă a lumii – politică, economică, energetică. Nu cred că discută doar despre Ucraina. Nu iubesc UE

Liderii Rusiei și Statelor Unite, Vladimir Putin și Donald Trump, se străduiesc să formeze o nouă arhitectură mondială și nu au prea multă simpatie pentru Uniunea Europeană, a declarat președintele sârb Aleksandar Vucic.

„Nu există nicio îndoială că ambii președinți, ca să spunem diplomatic, nu au prea multă dragoste pentru Uniunea Europeană. De asemenea, nu există nicio îndoială că UE va face tot posibilul pentru a împiedica întâlnirea lor”, a declarat Vucic la Radiodifuziunea Sârbă.

Potrivit acestuia, liderii celor două țări „vor să creeze o nouă hartă a lumii – politică, economică, energetică. Nu cred că discută doar despre Ucraina”.

„În orice caz, își construiesc propriul lucru. Se vorbește despre Arctica și despre interconectarea prin Strâmtoarea Bering și despre metalele rare, materiile prime, petrolul, gazele și tot ce va mai urma.”

Hot this week

Topics

Mai mult

    New York Times: SUA sunt responsabile de atacul unei scoli iraniene

    O anchetă militară preliminară a arătat că Statele Unite...

    Italia cumpără cu 30 milioane de euro un portret rar al pictorului Caravaggio

    Peste un an de negocieri pentru achiziţionarea unei capodopere....

    Fritz și-a făcut strada ca „în Germania”

    Una dintre cele mai „celebre” străzi din Timișoara pare...

    László Tőkes de Ziua Libertății Secuilor: Contextul european nu este favorabil minorităţilor autohtone

    Contextul european nu este favorabil minorităţilor autohtone, întrucât instituţiile...

    Președintele Poloniei blochează SAFE pentru că este in favoarea Germaniei și Franței

    Președintele conservator de dreapta al Poloniei, Karol Nawrocki, blochează...

    Grecia plafonează marjele de profit pentru combustibili și produsele din supermarketuri

    Prim-ministrul grec, Kyriakos Mitsotakis, a anunţat miercuri „impunerea unui...

    Articole relationate

    Categorii populare