spot_img
joi, 22 ianuarie, 2026
-1 C
București

Europarlamentarul Dan Motreanu: Cetățenii UE trebuie protejați atunci când cumpără online

Cetățenii UE trebuie protejați atunci când cumpără online, la fel ca atunci când cumpără din magazin. Am adresat Comisiei Europene o întrebare referitoare la consolidarea măsurilor UE împotriva importurilor nesigure și a concurenței online neloiale. Aproximativ 12 milioane de colete intră zilnic în UE, adesea fără controale de siguranță adecvate, afirmă europarlamentarul PNL/PPE Dan Motreanu.

Ce mi-a răspuns Henna Maria Virkkunen, vicepreședintă executivă a Comisiei Europene:

ℹ La 18 iunie 2025, Comisia a acceptat angajamentele asumate de AliExpress și a constatat, cu titlu preliminar, că platforma nu a evaluat și nu a atenuat riscurile legate de diseminarea produselor ilegale.

ℹ La 28 iulie 2025, Comisia a constatat, cu titlu preliminar, că Temu nu a evaluat în mod corespunzător riscul de diseminare a produselor ilegale.

ℹ Comisia își continuă acțiunile de supraveghere pe alte piețe online foarte mari, cum ar fi Amazon și Shein.

ℹ Comisia a coordonat recent prima acțiune de verificare a siguranței produselor realizată vreodată de Rețeaua pentru siguranța consumatorilor.

ℹ Comisia se bazează pe cooperarea dintre serviciile sale și pe implicarea autorităților naționale, astfel cum o demonstrează o anchetă coordonată împotriva Temu efectuată de Comisie.

ℹ Propunerea de reformă vamală face din platformele online, în calitate de „importatori presupuși”, actori-cheie în asigurarea faptului că mărfurile vândute online în UE respectă obligațiile vamale.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scamatoria reducerii deficitului bugetar

    Incredibil. Reducerea "surpriza" a deficitului de la 8.4 la...

    DE RÂSU-PLÂNSU: Ministrul Fondurilor Europene povestește cu cine s-a întâlnit la Davos

    Ministrul Fondurilor Europene Dragoș Pâslaru, prezent cu delegația României...

    Țoiu ne aburește după palma Ucrainei

    O veste a căzut ieri ca un trăznet: a...

    Copenhaga: NU negociem vânzarea Groenlandei

    Ministrul danez de externe, Lars Løkke Rasmussen, a respins...

    Emisarul lui Trump pentru misiuni speciale: Serbia trebuie să urmeze calea americană, nu cea europeană

    Emisarul președintelui american Donald Trump pentru misiuni speciale, Richard...

    Articole relationate

    Categorii populare