Aleksandar Vučić promite tinerilor sârbi un program de credit pentru locuințe: Este cel mai bun din întreaga Europa

Președintele Serbiei Aleksandar Vučić a declarat astăzi, în discursul său adresat națiunii, că statul a pregătit un program de credit pentru locuințe menit oamenilor tineri, subliniind că acesta este cel mai bun din întreaga Europa și că nu este o măsură socială, ci o măsură pentru viitorul Serbiei.

„Acest proiect este, aş spune, cel mai bun pentru soluționarea problemei locative. Este vorba despre un sprijin enorm din partea statului Serbia, a subliniat președintele.

El a menționat că aceasta este, înainte de toate, o măsură pentru viitorul Serbiei din punct de vedere economic, demografic și în orice alt sens de dezvoltare.

Președintele a spus că statul va subvenționa achiziția de apartamente pentru tineri în valoare de până la 100.000 de euro, iar prețul maxim pentru un metru pătrat va fi stabilit ulterior.

Proprietatea achiziționată poate fi de 40 de metri pătrați cu prețul de 2.500 de euro metru pătrat, sau 60 de metri pătrați cu 1.600 de euro pentru suprafața de un metru pătrat.

„Condițiile generale ale creditului sunt: valoarea maximă a imobilului poate fi de 100.000 euro. Valoarea împrumutului între 50 și 100.000 euro, iar avansul va fi minim – de unu la sută”, a declarat președintele.

El a subliniat că perioada de rambursare este de până la 40 de ani, ultima plată este cel mult la vârsta de 70 de ani, în timp ce rambursarea anticipată a creditului este gratuită.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA și alți 2 generali demiși de Hegseth

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA, Randy...

    Trump l-a demis pe procurorul general din cauză că nu a făcut dosare adversarilor săi politici

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a confirmat...

    Guvernul german s-a prăbușit la încredere: 15%

    Sprijinul pentru guvernul cancelarului german Friedrich Merz a scăzut...

    Ponderea țărilor BRICS în PIB-ul global a depășit 40%

    Ponderea țărilor BRICS în PIB-ul global a depășit 40%,...

    Administrația Trump va impune tarife de 100% la importul pentru anumite medicamente

    Administrația președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, se...

    Transportul de containere din China către Europa a crescut cu 40% în ultimele săptămâni

    Transportul de containere din China către Europa a crescut...

    Ucraina mai are bani doar pentru încă 2 săptămâni

    Ucraina mai are bani doar pentru încă două săptămâni,...

    Articole relationate

    Categorii populare