Coldea și Dumbravă sub control judiciar pe cauțiuni infime după un spectacol de 14 ore la DNA

Fostul șef al SRI, Florian Coldea, a fost pus sub control judiciar pe cauțiune de 500.000 de lei, având termen de 7 zile pentru plata sumei. Aceeași măsură a fost dispusă și pentru generalul în rezervă Dumitru Dumbravă și pentru avocatul Doru Trăilă. Cei trei sunt acuzați, într-un dosar instrumentat de DNA, de trafic de influență și spălare de bani.

Cătălin Hideg, omul de afaceri care a făcut denunțul împotriva foștilor generali SRI Florian Coldea și Dumitru Dumbravă, a susținut, joi, într-o intervenție la Realitatea, că aceștia i-ar fi cerut – prin intermediul avocatului Doru Trăilă – 600.000 de euro plus TVA pentru a-i „garanta” o condamnare cu suspendare în dosarul în care era acuzat de fraudă cu fonduri europene.

Hideg a opus că Trăilă ar fi luat 20% din 100.000 de avans, restul fiind împărțiți in două părți de Coldea si Dumbravă, 40.000 de euro de fiecare.

El a susținut, joi, la Realitatea, că a vorbit cu mai multe persoane până să-i fie recomandat să-l ia pe Doru Trăilă ca avocat: „Dan Tocaci a vorbit cu Bogdan Neidoni, Bogdan Neidoni cu domnul Coldea, domnul Coldea a vorbit cu domnul Dumbravă. Dumbravă m-a primit la birou pentru a discuta despre această situație, mi-a explicat care sunt condițiile de optimizare a acestei situații. După care mi l-a recomandat pe domnul Trăilă”.

Într-o primă fază, Trăilă ar fi cerut încheierea unui contract de reprezentare în instanță de 700.000 de euro plus TVA. „Mi-a spus că așa a primit ordin de la domnii generali”, a afirmat Hideg. Cum acesta a spus că nu-și poate permite să plătească un onorariu de peste 500.000 de euro, la final s-ar fi convenit asupra sumei de 600.000 de euro plus TVA, în schimbul căreia a primit garanții că va scăpa doar cu o condamnare cu suspendare.

„Când am încheiat contractul, mi-au spus că dacă lucrurile decurg bine la instanța de fond și judecătorul, care era un fost student al domnului Trăilă, va da o rezoluție pozitivă, la Curtea de Apel va fi mai simplu și că vom scădea acești ani”, a spus Hideg.

El spune că ar fi plătit o primă tranșă de 100.000 de euro, după care ar fi apărut presiuni să plătească restanțele, plus anumite servicii. „M-au amenințat că o să-mi explodeze o bombă în față, că nu știu cu cine mă pun, că ei conduc România (…) Ei dădeau foc firmei și tot ei o stingeau dacă le acceptai condițiile”, a afirmat Cătălin Hideg.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Andrei Caramitru: 90% din români „nu țin minte sau înțeleg mai mult decât o frază simplă”

    Politicienii noștri sunt un DEZASTRU pe comunicare. CATASTROFĂ Așa...

    Orbán renunță la mandatul parlamentar

    Prim-ministrul ungar in exercițiu Viktor Orbán a renunțat la...

    Super iahtul unui oligarh rus traversează Strâmtoarea Hormuz

    Super iahtul „Nord”, cel mai probabil deținut de oligarhul...

    Republicanii își pregătesc campania pentru alegerile intermediare din noiembrie fără Trump pe copertă

    Republicanii își ajustează campania pentru alegerile intermediare din noiembrie,...

    Războiul din Iran face jocurile pentru Casa Albă 2028: Jocul lui Rubio

    Secretarul de stat american Marco Rubio s-ar fi putut...

    Articole relationate

    Categorii populare