spot_img
sâmbătă, 6 decembrie, 2025
2.7 C
București

MRU: O delegaţie a PNL se va întâlni marţi cu ambasadori pe tema moţiunii de cenzură

Prim-vicepreşedintele PNL Mihai Răzvan Ungureanu a anunţat, luni, că o delegaţie a conducerii partidului se va întâlni, marţi, cu o parte din ambasadorii acreditaţi la Bucureşti, pentru a detalia motivele şi conţinutul moţiunii de cenzură a PNL, conform Mediafax.

”Mâine, la ora 16.00, o delegaţie a conducerii partidului se va întâlni cu o parte din ambasadorii acreditaţi la Bucureşti pentru a detalia motivele şi conţinutul moţiunii de cenzură. Votul prin corespondenţă este, în opinia noastră, un motiv temeinic pentru o moţiune de cenzură. Este, oricum, o promisiune pe care am făcut-o tuturor cetăţenilor români – aceea de a le da posibilitatea de a vota, dându-le astfel posibilitatea de a-şi exercita dreptul consituţional de participare la procesele democratice din România. Spun acest lucru pentru că duminică s-a consumat votul pentru alegerile generale în Turcia. Aproape 1,5 milioane de cetăţeni turci, rezidenţi în străinătate, au votat prin corespondenţă. Aceasta este calea prin care se asigură accesul democratic la vot şi la participarea la viaţa politică”, a spus Mihai Răzvan Ungureanu, după şedinţa Comisiei de unificare a PNL.

Referindu-se la premierul Victor Ponta, el a spus că PNL cere demisia acestuia şi ”redesenarea întregii calităţi a puterii în parlament şi în Executiv”.

”Calitatea de urmărit penal pe care o are premierul ne aduce în situaţia de a solicita demisia domniei sale şi nu în ultimul rând redesemnarea întregii calităţi a puterii în Parlament şi în Executiv. Ne bucurăm că în după-amiaza târzie a acestei zile vom participa la consultările angajate de Administraţia Prezidenţială şi solicitate de preşedintele Româmniei, Klaus Iohannis, ne bucurăm că nu vom da ochi în ochi cu delegaţia PSD, condusă de domnul Ponta, de premierul penal al României”, a declarat Ungureanu.

El a mai spus că ”domnul Ponta va rămâne foarte curând singur”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rezervele de aur ale Rusiei au crescut la 310 miliarde de dolari

    Valoarea rezervelor de aur ale Federației Ruse a crescut...

    Se pregătește un nou Stat Paralel

    Gândul arată că ar exista niște personaje (controversate/ toxice,...

    Ungurii ne predau și lecția agriculturii

    Exporturile sectorului agricol al Ungariei vor creşte de la...

    Reuters: Oficiali cubanezi au contactat Washingtonul despre căderea lui Maduro

    Oficiali guvernamentali cubanezi anonimi au contactat Washingtonul pentru a...

    New York Times: Căderea Pokrovsk duce spre capitularea Ucrainei

    Realitatea situației din Ucraina a devenit mai gravă de...

    Articole relationate

    Categorii populare