spot_img
joi, 5 februarie, 2026
7.3 C
București

Agenția maghiară de știri MTI: Primari din Ţinutul Secuiesc: Instituţiile culturale maghiare se află în pericol din cauza planurilor de reducere a cheltuielilor ale Guvernului

Existenţa instituţiilor culturale maghiare va fi pusă în pericol din cauza planurilor Guvernului României de a reduce cheltuielile, dacă proiectul de lege va fi adoptat în forma actuală, au avertizat, joi, Attila Korodi, primarul din Miercurea Ciuc, şi Árpád Antal, primarul din Sfântu Gheorghe- transmite MTI..

Potrivit liderilor din Ţinutul Secuiesc, proiectul de ordonanţă de urgenţă al Guvernului de la Bucureşti privind reforma sistemului administrativ, în forma actuală, încalcă grav autonomia consiliilor locale şi pune în pericol administrarea şi funcţionarea instituţiilor culturale, a bazelor sportive şi a vieţii comunitare a oraşelor în general.

Într-un comunicat remis, joi, agenţiei ungare de presă MTI, Attila Korodi, primarul municipiului Miercurea Ciuc, a subliniat că dacă proiectul va fi adoptat în forma actuală, teatrul, muzeul, bazinul de înot vor putea fi închise şi “se poate spune adio” şi evenimentelor în masă.

reuşi!”, a avertizat primarul.

O declaraţie similară a fost făcută, joi, în cadrul unei conferinţe de presă, de către Árpád Antal, primarul municipiului Sfântu Gheorghe. Potrivit relatării portalului de ştiri Maszol.ro, se precizează că se poartă discuţii în cadrul Asociaţiei Municipiilor din România pentru a împiedica adoptarea proiectului de lege. Acesta a reproşat că Bucureştiul nu s-a consultat în prealabil cu primarii.

Árpád Antal a declarat că, pe lângă pragul de 7,5%, proiectul mai prevede ca instituţiile cu mai puţin de 50 de angajaţi să fie reorganizate sau comasate. În judeţul Covasna, acest lucru ar duce la comasarea teatrului maghiar şi a celui român. În alte părţi ale Transilvaniei, într-un mediu interetnic, ar fi ameninţată existenţa instituţiilor maghiare, a adăugat acesta.

Potrivit lui Árpád Antal, Consiliul Local Sfântu Gheorghe cheltuieşte în prezent 28,5% din buget pentru administrarea instituţiilor culturale, a activităţilor sportive şi de agrement şi a spaţiilor verzi. În opinia sa, cu aceste cheltuieli este imposibil să se încadreze în cele 7,5 procente.

“Pot să înţeleg că Guvernul a calculat greşit când a pregătit bugetul de stat, dar curăţenia în sectorul public ar trebui să înceapă cu aparatul central, nu prin a lua competenţe, resurse financiare şi oameni de la consilii”, se arată în articolul publicat de Maszol, care îl citează pe Árpád Antal, care este preşedintele Consiliului Naţional al Aleşilor Locali ai UDMR.

Acesta a mai adăugat că măsurile de reducere a cheltuielilor luate de Bucureşti vor afecta negativ şi sectorul concurenţial, paralizând întreprinderile mici şi mijlocii.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump își declară sprijinul pentru Orbán in alegerile din Ungaria

    Președintele SUA, Donald Trump, îl va susține pe premierul...

    Dosarul Epstein se detonează și la Forumul de la Davos

    Organizatorii Forumului Economic Mondial au anunțat joi deschiderea unei...

    Cele mai multe concedieri in SUA de la criza din 2009

    Companiile americane au anunțat cel mai mare număr de...

    China nu vrea zona de metale rare dorită de SUA din care vrea să facă parte și România

    China și-a exprimat joi opoziția față de propunerea SUA...

    Jeffrey Sachs: Cazul Epstein este o capcană a Mossad pentru elita de la Washington

    Finanțatorul american Jeffrey Epstein, cu reputație scandaloasă, și dosarul...

    Trump: Aproape am realizat pacea in Ucraina

    Statele Unite depun eforturi mari pentru a pune capăt...

    Articole relationate

    Categorii populare