spot_img
marți, 10 februarie, 2026
0.4 C
București

Război Zelenski-Kliciko

„Am avut o întâlnire cu Consiliul Naţional de Securitate. Sunt probleme urgente de securitate. Există, evident, o reacţie puternică la decesele din Kiev din cauza adăpostului închis. Am dat ordine de a fi inspectate structurile de protecţie din Kiev şi din întreaga ţară. Miniştrii Kamîşin şi Klîmenko sunt responsabili”, a declarat Volodimir Zelenski, referindu-se la ministrul industriilor strategice şi, respectiv, ministrul de interne.

Vitali Kliciko, fostul campion la box devenit primar la Kiev, a recunoscut vineri, la o reuniune a comitetului local, că poartă o anumită responsabilitate, dar a spus că şi alţii sunt de vină, în special aliaţii preşedintelui. El a spus că cheltuielile pentru adăposturile din districtele Kievului, majoritatea conduse de membri ai partidului Servitorul Poporului al lui Zelenski, au fost „extrem de nesatisfăcătoare” şi a subliniat că administraţia militară a oraşului a fost condusă de o persoană desemnată de preşedinte. Kliciko a făcut apel la „responsabilitate comună şi corectă” şi a declarat că ar putea insista ca şefii de districte să fie demişi, după o revizuire a cheltuielilor pentru întreţinerea adăposturilor. „Districtele din capitală nu sunt principate separate în care poţi să te plimbi cu mănuşi albe şi să-ţi neglijezi îndatoririle”, a declarat el, adăugând că nu va tolera „sabotajul”, a relatat Reuters.

Într-o dispută anterioară, Zelenski îl acuzase pe Kliciko, în noiembrie, că nu a făcut treabă bună în ceea ce priveşte amenajarea punctelor de urgenţă destinate să ajute persoanele fără curent electric şi căldură.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Macron vrea o nouă arhitectură de securitate cu participarea Rusiei

    Europa va trebui să construiască o nouă arhitectură de...

    „Spre deosebire de UE, Ungaria se numără printre câştigătorii noii ordini mondiale”

    Spre deosebire de Uniunea Europeană, Ungaria se numără printre...

    Rubio la Budapesta și Bratislava

    Marco Rubio, secretarul de stat al Statelor Unite, va...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Închideţi, domnule Prim Ministru, bibliotecile! Şi muzeele! Şi şcolile, toate!

    de Adriana Stoicescu, judecător Închideţi, domnule Prim Ministru, bibliotecile! Şi muzeele...

    Capul Sfântului Gheorghe adus în România de la Sfântul Munte

    Cinstitul cap al Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de...

    Mutarea Americii in Caucazul de Sud: Vance in Armenia și Azerbaidjan

    Implementarea proiectului Ruta Trump pentru Pace și Prosperitate Internațională...

    Lavrov: Statele Unite nu vor sprijini trimiterea de trupe europene în Ucraina

    Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a declarat astăzi...

    Articole relationate

    Categorii populare