24% dintre germani declară că vor părăsi imediat țara în caz de război. Doar 5% spun că isi vor apără ca voluntari țara

Peste 20% dintre germani sunt pregătiți să părăsească țara în caz de război, potrivit rezultatelor unui sondaj de opinie contractat de DPA, realizat de compania YouGov în rândul a 2.000 de germani adulți, care a fost publicat luni de ziarul Berliner Zeitung.

Potrivit sondajului, doar unul din zece dintre cei chestionați a spus că este pregătit să apere țara în caz de agresiune împotriva acesteia. Doar cinci la sută au spus că o vor face în mod voluntar și șase la sută – la recrutare și pregătire. Douăzeci și patru la sută dintre respondenți au spus că vor părăsi țara cât mai curând posibil.

Ziarul notează că fiecare al patrulea german cu vârste cuprinse între 18 și 39 de ani, sau mai mult de șase milioane de cetățeni, ar părăsi țara, deoarece majoritatea tinerilor din țară nu pot concepe războiul, văzându-l ca pe o relicvă flagrantă a trecutului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Percheziții la Palatul Elysée, președinția Franței

    Judecătorii de instrucție din cadrul departamentului pentru criminalitate financiară...

    Pentagonul își „întrerupe” participarea la Comitetul mixt permanent SUA-Canada pentru apărare

    Decizia Statelor Unite de a suspenda discuțiile semestriale planificate...

    Cioloș și USR vor să-și pună omul la Alstom România

    În mediul feroviar circulă intens informația că Dan Costescu,...

    Spitalul de la Vânju Mare complet modernizat

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a semnat procesul-verbal...

    Conacul din Transilvania unde și-a petrecut ultima noapte Petőfi Sándor a fost restaurat

    Conacul Gyárfás din Cristuru Secuiesc, monument istoric construit începând...

    Articole relationate

    Categorii populare