Erdogan: Suedia nu mai merită sprijinul Turciei pentru aderarea la NATO

Suedia nu ar trebui să se aștepte la sprijinul Turciei pentru aderarea sa la NATO după un protest de la sfârşitul săptămânii trecute în apropierea de ambasada Turciei la Stockholm, în cursul căruia a fost arsă o copie a Coranului, a declarat luni președintele Tayyip Erdogan.

„Cei care permit o astfel de blasfemie în fața ambasadei noastre de la Stockholm nu se mai pot aștepta la sprijinul nostru pentru aderarea lor la NATO”, a spus dl Erdogan într-un discurs după o ședință de cabinet.
Protestele de sâmbătă de la Stockholm împotriva Turciei și împotriva cererii Suediei de a adera la NATO, în timpul cărora a fost arsă o copie a Coranului, au intensificat tensiunile cu Turcia, al cărei sprijin Suedia trebuie să îl obțină pentru intrarea în alianța militară.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Tâlharul Coldea

    Coldea, telefonul și reflexul vechi al puterii care nu...

    Marilena Rotaru despre Odiseea: Mă îngrozesc!!!

    Aud și văd tot felul de opinii despre filmul...

    Trump vrea să lovească in Mali, dar va intra in coliziune cu Rusia

    Statele Unite iau în considerare atacul asupra grupării Jamaat...

    Una din trei mașini hibride plug-in vândute în Europa este o marcă chinezească

    Mărcile auto chineze au reprezentat luna trecută peste o...

    România riscă o criză majoră pe piața carburanților

    România riscă o criză majoră pe piața carburanților după...

    Articole relationate

    Categorii populare