spot_img
miercuri, 4 februarie, 2026
1.9 C
București

Ambasadorul suedez la Sofia: Suedia menţine o comunicare permanentă cu statele membre care au rezerve cu privire la admiterea Bulgariei în Schengen şi va proceda la trecerea subiectului pe ordinea de zi a Consiliului UE dacă se ajunge la un acord

Ambasadorul Suediei la Sofia, Katarina Rangnitt, a participat la o discuţie în cadrul Adunării Naţionale a Bulgariei, la invitaţia preşedintelui Comisiei pentru afaceri europene, Deniţa Simeonova, parlamentar al partidului „Continuăm Schimbarea” (PP).

Ambasadorul Rangnitt a prezentat priorităţile şi programul preşedinţiei suedeze a Consiliului UE. „Suedia menţine o comunicare permanentă cu statele membre care au rezerve cu privire la admiterea Bulgariei în Schengen şi va proceda la trecerea subiectului pe ordinea de zi a Consiliului UE, dacă se ajunge la un acord”, a răspuns diplomatul suedez unei întrebări adresate de copreşedintele PP, Asen Vasilev. Aderarea Bulgariei la Spaţiul Schengen a fost unul dintre subiectele principale ale discuţiei, iar Katarina Rangnitt a subliniat că preşedinţia suedeză este pregătită să continue dialogul pe această temă. Deniţa Simeonova a menţionat că statul de drept este o prioritate extrem de importantă pentru Bulgaria, precum şi apărarea democraţiei, libertatea presei şi măsurile de sprijin pentru jurnalişti, inclusiv a celor de pe teritoriul UE care investighează regimul de la Kremlin.
Ambasadorul a subliniat că, pentru Suedia, statul de drept este, de asemenea, o prioritate de o importanţă deosebită.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rareș Bogdan: Cetățenii europeni așteaptă fapte

    Cetățenii europeni sunt prea inteligenți pentru a fi manipulați...

    SURPRIZĂ: Prim-ministrul Letoniei și președintele Estoniei au solicitat UE să înceapă negocieri cu Rusia

    Prim-ministrul Letoniei, Evika Silina, și președintele Estoniei, Alar Karis,...

    Xi l-a sunat pe Trump după ce a vorbit cu Putin

    Președintele chinez Xi Jinping a vorbit la telefon cu...

    Putin curăță un om cheie de la Kremlin

    Președintele rus Vladimir Putin l-a demis pe Serghei Ivanov...

    Șeful liberal al CJ Cluj: PARTIDUL LABAGIILOR

    𝐏𝐚𝐫𝐭𝐢𝐝𝐮𝐥 𝐋𝐚𝐛𝐚𝐠𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫?!? (Prezentul text este un pamflet) ”Adevărul” a...

    Articole relationate

    Categorii populare