Reprezentantul Departamentului american de Stat pentru Holocaust acuză glorificarea naziștilor în Croația, Lituania și Ucraina

Există probleme nerezolvate în Lituania cu înțelegerea evenimentelor celui de-al Doilea Război Mondial, deoarece unii dintre cei implicați în Holocaust și care au participat la exterminarea comunității evreiești din Lituania sunt venerați ca eroi naționali, a spus Ellen Jermaine, reprezentant al Departamentul american de Stat pentru Holocaust.

„Văd această problemă. Există și în Lituania. Ei gloriifică, imortalizează cu monumente oameni care sunt văzuți ca eroi naționali pentru că au luptat împotriva regimului sovietic, dar, în același timp, au fost colaboratori naziști și au participat la crimele naziste. genocid”, a spus ea.

„Există astfel de exemple în Ucraina , Croația și alte țări. Germania a afirmat întotdeauna foarte clar că naziștii au fost autorii Holocaustului. Dar, de fapt, în aproape fiecare țară au existat asistenți locali și participanți la crime. Din păcate, putem spune același lucru despre Lituania”, a spus Jermain.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prințul Harry interzis în Palatul Buckingham

    Prințul britanic Harry a sosit astăzi în Regatul Unit,...

    Celebrul Klaus Schwab susține că a găsit microfoane în biroul său

    Fondatorul Forumului Economic Mondial (FEM), Klaus Schwab, a depus...

    Mandatul de primar al baronului galben de Mangalia a încetat

    Mandatul de primar al lui Cristian Radu de la...

    Spania speră in 100 de milioane de turiști străini

    Este posibil ca în acest an Spania să atragă...

    Sindicaliștii de pe căile ferate îl pun la punct pe Miruță

    Federaţia Naţională Feroviară Mişcare Comercial Vagoane i-a răspuns, luni,...

    Articole relationate

    Categorii populare