Povestea umflată a gazului qatarez pentru Germania

Chiar și după încheierea unui acord pentru furnizarea de GNL din Qatar, încă nu există alternative reale la furnizarea de gaze din Federația Rusă, a declarat marți Klaus Ernst, șeful comitetului energetic al Bundestagului german.

„Guvernul federal sărbătorește acordul GNL cu Qatar și se laudă cu cifre mari. De fapt, aceste două milioane de tone de GNL corespund la trei procente din consumul de gaz al Germaniei. Încă nu există alternative reale la gazul rusesc!” – a scris politicianul partidului „Stânga” pe Twitter.

Anterior, compania de stat din Qatar a semnat un acord cu compania americană ConocoPhillips privind furnizarea de gaz natural lichefiat (GNL) către Germania în valoare de aproximativ 2 milioane de tone pe an, începând din 2026 și pe o perioadă de 15 ani.

Ministrul german al Economiei, Robert Habeck, a spus că o parte din gazele achiziționate de companiile energetice, inclusiv GNL din Qatar, ar trebui să fie transferate în țările vecine de-a lungul anilor pentru ca Germania să adere la obiectivul său de a deveni neutră din punct de vedere climatic până în 2045.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Foreign Policy: Nietul Americii, drona din România și Ucraina

    Administrația SUA a respins solicitările aliaților europeni de a-și...

    Fiul lui Ilie Dumitrescu internat la Obregia după un nou scandal

    Fiul fostului fotbalist Ilie Dumitrescu, cunoscut drept Toto Dumitrescu,...

    Magyar vrea să devină cu Vișegrad „o mare putere”

    Premierul ungar Peter Magyar și-a afișat încă o dată...

    Primarul din Turnu Severin a luat la rând cartierele orașului

    Primarul municipiului Drobeta-Turnu Severin, Marius Screciu, a continuat și...

    Finlanda dă drumul la alcool

    Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației...

    Articole relationate

    Categorii populare