Statele Unite au creat o variantă a coronavirusului cu o mortalitate de 80%, afirmă Ministerul rus al Apărării

În Statele Unite, a fost creată o variantă a coronavirusului care provoacă moartea a 80 la sută dintre animale, a declarat general-locotenentul Igor Kirillov, șeful forțelor de apărare împotriva radiațiilor, chimice și biologice ale Forțelor Armate, pe canalul Telegram al Ministerul rus al Apărării.

„În octombrie, la Universitatea din Boston a fost creat un agent patogen artificial al infecției cu coronavirus pe baza tulpinii Omicron și a variantei originale Wuhan. Virusul modificat obținut de americani a provocat moartea a 80% dintre animalele bolnave cu dezvoltarea unor simptome neurologice atipice. și leziuni pulmonare severe”, a spus el.

Potrivit acestuia, proprietățile protectoare ale anticorpilor sunt reduse de 11 ori atunci când interacționează cu un nou agent patogen, iar vaccinurile existente împotriva acestuia sunt ineficiente.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cetatea lui Sigismund de Luxemburg de pe Clisura Dunării, restaurată

    Cetatea Ladislau din Coronini (județul Caraș-Severin) a reintrat oficial...

    Roman Abramovici s-a dus la Zelenski

    Membrul Parlamentului ucrainean Oleksii Goncharenko a declarat astăzi că...

    Britanicii nu vor să renunțe la Brexit

    Majoritatea cetățenilor britanici nu doresc anularea regulilor privind Brexitul,...

    Ministrul polonez al Apărării nu acceptă numele fasciștilor pentru unitățile armatei ucrainiene

    Ministrul polonez al Apărării, Władysław Kosinjak Kamis, a declarat...

    Sfârșitul politic al lui Voronin

    Fostul președinte al Republicii Moldova, Vladimir Voronin, a demisionat...

    Meloni in război cu mai multe capitale europene

    Prim-ministrul italian Giorgia Meloni nu a participat la mai...

    Finlanda va dobori dronele ucrainiene

    Ministrul apărării al țării a declarat că, din moment...

    Articole relationate

    Categorii populare