Băsescu: Nu mă înscriu în PMP

Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat, sâmbătă, la Galaţi, că nu se va înscrie în PMP, pentru că ”actorii tranziţiei, la un moment dat, trebuie să facă pasul înapoi”, el adăugând ulterior, răspunzând unei întrebări, că nu se va mai înscrie niciodată în vreun partid.

”În mod categoric partidele tranziţiei, în opinia mea, şi-au făcut datoria faţă de ţară, cu toate păcatele lor. Ţara este în NATO, ţara este în Uniunea Eutropeană, ţara este sigură, astăzi, când vorbim. Dar a trecut vremea lor. Ca orice perioadă de tranziţie, actorii tranziţiei, la un moment dat, trebuie să facă pasul înapoi, să lase loc unor elemente noi ale societăţii, unor structuri politice noi, care să nu aibă încărcătura compromisurilor din perioada de tranziţie. Nici încărcătura compromisurilor, nici încărcătura corupţiei, nici uzura perioadei de tranziţie. Acestea sunt motivele pentru care eu cred, cu toată sinceritatea, că un partid nou cum este Mişcarea Populară este un partid care poate da speranţă şi este un partid catre poate fi construit pentru a arăta ca un partid frumos, ca un partid în care românii să aibă încredere, care să nu aibă în spatele lui tarele tranziţiei. Acesta este şi motivul pentru care eu nu mă voi înscrie în PMP şi voi rămâne un partener al acestui partid atât timp cât partidul o să aibă nevoie de experienţa mea. Vă asigur că va veni şi momentul în care veţi avea suficientă experienţă să mergeţi fără partener înainte”, a declarat fostul preşedinte Traian Băsescu.

Ulterior, întrebat de jurnalişti dacă se va mai înscrie în vreun partid, Traian Băsescu a răspuns că nu, fără să ofere alte explicaţii, transmite Mediafax.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Taiwanul să nu încerce să își declare independența de China

    Președintele american Donald Trump a declarat pentru Fox News...

    Xi-Trump, un summit pentru aproape nimic

    Președinții chinez Xi Jinpin și american Donald Trump au...

    Dronele ucrainiene au doborât guvernul leton

    Demisia prim-ministrului leton, Evika Silina, pe fondul recentului incident...

    Franța pierde Africa. Ce face Macron?

    Administrația președintelui Emmanuel Macron a fost marcată de pierderea...

    După ce i-a făcut pe germani „leneși”, Merz își pune țărână in cap

    Cancelarul Friedrich Merz, plin de remușcări, pe măsură ce...

    Articole relationate

    Categorii populare