Deputatul Mihai Weber, președintele PSD Gorj:Complexul Energetic Oltenia va avea viață lungă de acum înainte, atât cât permite rezerva de cărbune existentă. Nici nu vreau să mă gândesc ce dezastru economic și social s-ar fi produs dacă societatea și-ar fi închis porțile în termenele prevăzute în forma inițială a ordonanței. 40.000 de oameni și peste o sută de societăți ar fi fost afectate în mod direct

Ordonanța privind decarbonizarea a fost modificată, astfel încât, astăzi, Guvernul va adopta forma revizuită a acesteia. Cele mai importante modificări care apar în noul text al OUG se referă la:1 ) Nicio unitate de producție de energie pe bază de lignit sau huilă nu va fi închisă până când nu se pun în funcțiune unități de producție echivalente pe bază de gaz sau din surse de energie regenerabilă.2) Ceea se închide nu se desființează, ci intră în conservare. Toate unitățile pe bază de lignit și huilă care vor fi închise, vor fi conservate și vor face parte din rezerva de capacitate a sistemului energetic din România, putând fi redeschise în caz de necesitate. De asemenea, în atenția echipei PSD care s-a implicat pentru modificarea acestei ordonanțe au fost și angajații societății din Gorj, astfel încât componenta socială să fie cuprinsă în textul ordonanței, spune PSD Gorj într-un comunicat. 

”A fost un moment extrem de dificil pentru soarta cărbunelui din România și, implicit, pentru județul Gorj. Nu a fost ușor să îi conving pe cei care doreau cu orice preț eliminarea producătorilor pe combustibili fosili din piața de energie că România nu poate supraviețui din acest punct de vedere fără cărbune. Cu ajutorul echipei PSD de la centru, cu susținerea directă a domnului Marcel Ciolacu  și cu implicarea secretarului de stat din Ministerul Energiei, Constantin Ștefan, a domnilor directori din cadrul Complexului Energetic Oltenia, Daniel Burlan și Marius Negru, am reușit ceea ce mulți nu sperau că se va întâmpla și anume modificarea textului Ordonanței privind decarbonizarea. Datorită acestor eforturi, Complexul Energetic Oltenia va avea viață lungă de acum înainte, atât cât permite rezerva de cărbune existentă. Nici nu vreau să mă gândesc ce dezastru economic și social s-ar fi produs dacă societatea și-ar fi închis porțile în termenele prevăzute în forma inițială a ordonanței. 40.000 de oameni și peste o sută de societăți ar fi fost afectate în mod direct, dar, pe verticală, reculul s-ar fi resimțit mult mai grav”, a declarat deputatul Mihai Weber, președintele PSD Gorj.  

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranienii l-au capturat pe pilotul american de F35 după o diversiune

    Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) l-a localizat și reținut...

    Americanii în criză de „metal de război”

    Stocurile americane de „metal de război” sunt în scădere...

    Asia în zodia jafurilor din cauza lipsei de combustibil

    Lipsa severă de combustibil cauzată de conflictul din Orientul...

    UE ia în calcul raționalizarea carburanților

    Uniunea Europeană ia în considerare măsuri precum raționalizarea combustibilului...

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA și alți 2 generali demiși de Hegseth

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA, Randy...

    Trump l-a demis pe procurorul general din cauză că nu a făcut dosare adversarilor săi politici

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a confirmat...

    Guvernul german s-a prăbușit la încredere: 15%

    Sprijinul pentru guvernul cancelarului german Friedrich Merz a scăzut...

    Articole relationate

    Categorii populare