Iranul ia în considerare anularea vizelor pentru oamenii de afaceri ruși în efortul de a încuraja investițiile

Iranul ia în considerare anularea vizelor pentru oamenii de afaceri ruși în efortul de a încuraja investițiile, a declarat duminică ministrul adjunct de externe al Iranului pentru diplomație economică, Mehdi Safari.

„Trei probleme – energia, comerțul și tranzitul – sunt cele mai importante subiecte pentru Rusia și Iran, care necesită cooperare la nivelul departamentelor și instituțiilor corespunzătoare”, a spus serviciul de știri Fars, citat de acesta. S-a mai raportat că „Safari a declarat că vizele ar putea fi anulate pentru oamenii de afaceri ruși pentru a crește investițiile și că există planuri de a înființa un mecanism interbancar pentru decontarea plăților în ruble cu țările care sunt apropiate de Rusia și de a stabili un coridor vamal verde. cu Rusia]”.

El și-a exprimat, de asemenea, satisfacția față de creșterea exporturilor Iranului către Rusia și China în ultimele luni.

Hot this week

Topics

Mai mult

    „Suveranistul” Peiu vrea să îl salveze pe Fritz

    Senatorul AUR Petrişor Peiu, nr 2 in partidul lui...

    Bolo anunță lovitura de grație pentru Fritz

    Premierul Ilie Bolojan a declarat la Digi24 că ”trebuie...

    Cine era in avionul militar american care a aterizat la Moscova: ȘEFUL CIA

    Directorul CIA, John Ratcliffe, a sosit în Rusia, relatează...

    Qatarul nu va participa la presiunea americană asupra economiei iraniene

    Ministerul qatarez de Externe a declarat că nu intenționează...

    Articole relationate

    Categorii populare