Noul ambasador american în România a mai lucrat la București

Președintele american Joe Biden și-a anunțat vineri intenția de a o nominaliza pe Kathleen Ann Kavalec pentru funcția de ambasador extraordinar și plenipotențiar în România, potrivit unui comunicat al Casei Albe.

Kavalec este secretar adjunct al Biroului pentru Afaceri Europene și Eurasiatice al Departamentului de Stat american , din 2015, potrivit CV-ului prezentat pe site-ul Departamentului de Stat. A fost atașată cultural la ambasada SUA din București în mandatul lui Nicholas Taubmann

Înainate de aceasta, a fost directoarea Oficiului pentru cu Rusia (2014 -2015) și adjunct al Misiunii SUA pe lângă UNESCO de la Paris (2010-2013).

Originară din California, Kavalec a obţinut o diplomă în ştiinţe politice la Universitatea California din Berkeley şi un masterat în servicii externe la Universitatea Georgetown din Washington, D.C. Vorbeşte română, spaniolă, portugheză, franceză şi rusă.

Hot this week

Topics

Mai mult

    „Mini puterile de mijloc” și rolul lor in noua ordine mondială

    Țările cu influență limitată, dar cu o putere semnificativă...

    Aliatul ucrainean al lui Hitler reînhumat la Kiev

    Sub învăluirea nopții, un nou spectacol ucraineano-nazist s-a desfășurat...

    Adrian Năstase acuză afacerea din spatele prosumatorilor

    Aproape 300.000 de români au devenit prosumatori. Și-au instalat...

    Trump publică o fotografie cu Kim Jong Un: Avem relații excelente

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a publicat...

    Articole relationate

    Categorii populare