Viktor Orbán: Urmează epoca pericolului care va dura un deceniu

„Acest deceniu va fi epoca pericolului, a nesiguranței și a războaielor”, a declarat, luni, în Parlamentul din Budapesta,Viktor Orbán, după realegerea sa ca premier al Ungariei.

În discursul său, premierul a amintit: Acest deceniu a început cu pandemia de coronavirus şi a continuat cu războiul. Războiul şi politica europeană de sancțiuni dată ca răspuns au dus la o criză energetică, iar criza energetică şi creșterile dobânzilor din SUA au dus la o eră a inflației ridicate, şi toate acestea vor aduce recesiunea, epoca declinului economic, când în Europa anii de scădere şi stagnare a performanţelor economice vor alterna cu anii de creşteri modeste.

În opinia premierului, epidemiile amenințătoare pot reapărea, recesiunea economică se poate adânci, migrația către țările bogate se va intensifica cu o „forță tectonică” și, pe deasupra, pe teritoriul vecinului nostrul estic are loc un război care ameninţă să fie îndelungat şi să se extindă la nivel global.

Viktor Orbán a mai subliniat: În faţa ochilor noştri se desfăşoară imaginea unui deceniu de război și, deși, ar fi bine dacă nu ar fi așa, „punctul nostru de plecare trebuie să fie realitatea, şi nu dorinţele noastre”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor se declară „echidistant” de moțiunea de cenzură

    Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, marţi, că Ilie Bolojan...

    Numărul turiștilor pe Litoral mai mic cu 50% decât anii trecuți

    Patronatele din turism estimează pentru acest weekend aproximativ 40-45.000...

    Bolo ar trebui să demisioneze azi

    La ora redactării acestui material erau strînse 254 de...

    Cel mai mare proiect de dezvoltare a infrastructurii de apă din istoria județului Mureș

    La Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a avut loc...

    Germania vrea să imprumute 200 de miliarde euro in 2027

    Germania intenționează să contracteze noi împrumuturi de aproape 200...

    Războiul din Iran a devenit un Război Rece

    Conflictul din Iran a intrat într-o fază asemănătoare Războiului...

    Articole relationate

    Categorii populare