spot_img
vineri, 27 februarie, 2026
0.3 C
București

Rusia lovește un pod pentru a afecta planurile Ucrainei vizând creşterea exporturilor de cereale prin porturile de la Dunăre

Rusia a lansat două atacuri cu rachetă şi a avariat un pod strategic peste estuarul râului Nistru, în regiunea Odesa, au anunţat miercuri oficialii locali şi compania naţională de căi ferate Ukrzaliznytsia, ceea ce ar putea afecta planurile Ucrainei vizând creşterea exporturilor de cereale prin porturile de la Dunăre, transmite Reuters conform Agerpres.

Acest pod, pe care trec o şosea şi o cale ferată, face parte din singura magistrală feroviară controlată în totalitate de Ucraina spre porturile de la Dunăre şi este considerată de autorităţile de la Kiev ca o rută promiţătoare pentru exporturile de cereale, în situaţia în care porturile ucrainene de la Marea Neagră vor fi blocate.

Primul atac cu rachetă a avut loc marţi seara şi imaginile de la locul exploziei arătau pagube semnificative pe porţiunea podului ce cuprinde şoseaua. Cu toate acestea, oficialii locali apreciau că podul ar putea fi reparat rapid. Cel de al doilea atac a avut loc miercuri dimineaţă şi până acum nu există informaţii cu privire la situaţia podului.

„Desigur că secţiunea feroviară a podului a avut de suferit. Consecinţa este o diminuare cu cel puţin 150 de unităţi a numărului de vagoane încărcate cu metale şi cereale”, a declarat Roman Rusakov, reprezentantul Ministerului ucrainean al Agriculturii.

Hot this week

Topics

Mai mult

    India, cuiul lui Pepelea intre Afganistan și Pakistan

    În noaptea de 27 februarie, ministrul pakistanez al Apărării,...

    Trump: Facem o „preluare amiabilă a Cubei”

    Statele Unite ar putea efectua o „preluare amiabilă a...

    Ungaria mută economic puternic in Serbia

    La forumul de afaceri ungaro-sârb sunt reprezentate 47 de...

    Compania petrolieră franceză Total, cel mai mare exportator de GPL din SUA, va lua gaze din Alaska

    Compania petrolieră franceză Total Energy a semnat un contract...

    Croația nu vrea să transporte petrolul rusesc pentru Ungaria

    Compania croată Janaf, care operează conducta petrolieră Adria, a...

    Articole relationate

    Categorii populare