spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-2.9 C
București

Să impunem sanctiuni rusilor, pe buzunarul nostru! 

de Elena Radu, avocat

Să impunem sanctiuni rusilor, pe buzunarul nostru!

Agitatie mare, se pun sanctiuni rusilor in aplauzele multimii.

Ce se intampla? Rusii se repozitioneaza, rubla si-a revenit.

Razboiul continua, este alimentat, oamenii mor. Insa, nu ii pasa nimanui. Cand a contat viata oamenilor pentru decidenți?

Folosesc imaginile cu cei care au murit din vina lor, a tuturor, numai pentru a ii manipula pe cei ramasi in viata. Noi, in schimb, decontam din buzunarul nostru prostia altora. Iar efectele negative se vor vedea de la zi la zi asupra buzunarului nostru, locurilor de muncă și economiei.

Dovada că suntem afectați negativ de măsurile idioate pe care le iau?Ordonanta de urgenta pe care au adoptat-o la 06.04.2022. ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ privind stabilirea unor măsuri de protecţie socială a angajaţilor în contextul actualei crize din Ucraina, Federaţia Rusă şi Belarus:”Salariații angajatorilor afectați de războiul din Ucraina vor beneficia de o indemnizație plătită din fonduri de la bugetul asigurărilor pentru șomaj.Prin Ordonanță de Urgență, Executivul a reglementat ca salariaţii cărora angajatorii le suspendă temporar contractul individual de muncă să beneficieze de o indemnizație de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, dar nu mai mult de 75% din câștigul salarial mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2022 nr. 318/2021.Această măsură se va acorda până la 31 decembrie 2022 pentru salariații angajatorilor afectați în mod direct sau indirect de imposibilitatea efectuării de tranzacții cu operatori economici din Ucraina, Federația Rusă şi Belarus ca urmare a efectelor generate de agresiunea militară rusă asupra Ucrainei, precum şi pentru salariaţii angajatorilor supuşi sancţiunilor internaţionale şi care au instituite măsuri restrictive în raport cu acţiunile care subminează sau ameninţă integritatea teritorială, suveranitatea şi independenţa Ucrainei. Măsura va fi suportată din bugetul asigurărilor pentru șomaj.”(https://gov.ro/…/nformatie-de-presa-privind-actele…)

Impactul financiar estimat pentru aplicarea noii măsuri de susținere a locurilor de muncă și de prevenire a creșterii șomajului este de aproximativ 736 milioane lei pentru anul 2022 (așa ne spune Ministerul Muncii in comunicatul lui).

Comunicatul Ministerului Muncii: https://bit.ly/35J98oy

Ordonanta trimisa la avizare la Consiliul Legislativ: http://86.105.216.122:83/MyUploadedDosarBaza/2022/0388.pdf

Hot this week

Topics

Mai mult

    Creșterea euro sperie bancherii europeni

    Aprecierea euro va fi în centrul reuniunii Băncii Centrale...

    Cursa LOT Oradea-Varșovia a avut sâmbătă 2 pasageri, cursa de întoarcere 16

    Aeronava care a operat cursa LOT Polish Airlines Oradea...

    Președintele FIFA cere anularea sancțiunilor împotriva fotbalului rus

    Președintele FIFA, Gianni Infantino, consideră că FIFA ar trebui...

    Rușii au lansat ofensiva la Zaporojie

    Forțele Armate Ruse, după ce au curățat zona din...

    Șefa diplomației europene nu vrea o armată europeană: Extrem de periculos

    Înaltul șef al Afacerilor Externe al UE, Kaja Kallas,...

    Userista de la Mediu și-a pus in cap ONG-urile

    ”Protecția mediului nu este un moft”. Iată mesajul transmis...

    Articole relationate

    Categorii populare