spot_img
luni, 22 decembrie, 2025
3.9 C
București

Premierul austriac: Austria a fost întotdeauna un loc de întâlnire pentru spionii marilor Puteri

„Austria a fost întotdeauna un loc de întâlnire pentru activitățile globale de spionaj ale tuturor marilor puteri”. Cancelarul Karl Nehammer (ÖVP) le-a spus vineri acest lucru jurnaliștilor la Berlin. Mărimea ambasadelor este un indiciu în acest sens, a spus Nehammer, potrivit oe24.at.

În Financial Times, un diplomat european care a rămas anonim a descris recent Austria drept un „adevărat portavion” pentru activități ascunse ale Rusiei.

Ministerul Apărării este „practic un departament” al serviciului rus de informații militare GRU, susține FT. 

Șeful Marelui Stat Major, generalul Robert Brieger a respins imediat acest lucru și a calificat afirmația drept „jurnalism prost”. „Sunt convins că cei responsabili din țările partenere au o viziune complet diferită asupra fiabilității noastre.”, a spus Brieger conform Ziarului Românesc de la Viena.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vance: Ucrainienii stiu că vor pierde controlul asupra întregii Republici Populare Donețk

    Autoritățile ucrainene înțeleg că vor pierde controlul asupra întregii...

    Nicușor desființat de unul din susținătorii săi: CATASTROFĂ

    Sorin Ioniță, președintele Expert Forum, un susținător al lui...

    „Frații” lui Bolo dau atacul la B in presa trumpistă

    Acum cîteva zile presa a relatat că magnații suedezo-români Ioan și...

    Nicușor calcă statul de drept in picioare. REACȚIE DE LA VÂRFUL CSM

    Judecătorul Alin Ene, membru în Consiliul Superior al Magistraturii,...

    Pe cine consideră Trump omul cheie in negocierile pentru Ucraina

    Președintele american Donald Trump se bazează pe ginerele său,...

    Articole relationate

    Categorii populare