CIA creează o divizie chineză: Avem nevoie de „mătușile Chaoyang”, avem nevoie și de „pescarii de cupru”

Courrier International observă că anunțul CIA de la începutul lunii octombrie privind crearea unui serviciu dedicat în întregime Chinei a nemulțumit cercurilor naționaliste de la Beijing. O inițiativă care, potrivit CNN, își propune să contracareze „cea mai mare amenințare geopolitică” a secolului, transmite RFI.

Revista franceză citează un site naționalist apropiat de ziarul Huanqiu Shibao, care cere un „război popular” împotriva acestei forțe străine ostile.

Avem nevoie de „mătușile Chaoyang” [ termen generic pentru cetățenii care monitorizează orice persoană suspectă din cartiere pentru e raporta autorităților]; avem nevoie și de „pescarii de cupru” [cei care care strâng echipament militar american din apele internaționale], astfel încât spionii să nu aibă libertate de mișcare și să nu aibă unde să se ascundă!”, scrie situl chinez.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Pentagonul e falit din cauza războiului cu Iranul

    Pentagonul se confruntă cu o lipsă bugetară severă pe...

    Zelenski l-a schimbat pe șeful Armatei in urma protestelor de stradă

    Mihailo Drapaty, comandantul Forțelor Întrunite ale Armatei Ucrainene, va...

    Financial Times: Declinul superputerii agricole a Americii

    Statele Unite sunt pe punctul de a-și pierde poziția...

    Scandalul ia amploare la vârful armatei ucrainiene

    Forțele Armate Ucrainene se confruntă cu probleme grave de...

    Mehedințiul are spital modern

    Astăzi a avut loc conferința de presă în cadrul...

    Articole relationate

    Categorii populare