America forțează Bucureștiul să ia atitudine după ce Iranul a ucis un român: Timp de 3 zile autoritățile române s-au ascuns

Statele Unite au promis luni un ”răspuns colectiv” cu aliaţii lor împotriva Iranului după atacul mortal asupra unui petrolier administrat de un miliardar israelian în Marea Arabiei, atac în urma căruia şi-au pierdut viaţa doi membri ai echipajului navei, un român şi un britanic, relatează AFP.

”Suntem în legătură strânsă şi ne coordonăm cu Regatul Unit, Israel, România şi alte ţări. Şi va exista un răspuns colectiv”, a declarat şeful diplomaţiei americane, Antony Blinken, care a acuzat cu o zi înainte Iranul de comiterea atacului.

Bucureștiul a ezitat timp de 3 zile să ia o poziție după ce cetățeanul român a fost ucis. Până acum România a avut o poziție mai degrabă pozitivă față de regimul de la Teheran.

„Iranul continuă să acţioneze într-o manieră teribil de iresponsabilă”, a afirmat, de asemenea, secretarul de stat al SUA, în faţa presei, la Washington. „Actele iraniene sunt o ameninţare directă la adresa libertăţii de navigaţie”, a adăugat el.

Duminică, responsabilul american a vorbit despre un ”răspuns adecvat şi iminent” în coordonare cu aliaţii Statelor Unite.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranul a descoperit un nou zăcământ de gaze estimat la câteva zeci de miliarde de dolari

    Ministrul iranian al industriei petroliere, Mohsen Paknejad, a declarat...

    The Atlantic: De ce Trump pierde războiul comercial cu Canada

    Negocierile dintre SUA și Canada au eșuat oficial. Urmează...

    Drona cu explozibili de pe plaja Tuzla era ucraineană

    Ministerul Apărării Naționale a anunțat că o echipă de...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Omul Nou, subspecia trepanaților de rit nou

    de Adriana Stoicescu, judecător Citind ultimele emanatii ale trepanatilor de...

    Articole relationate

    Categorii populare