Weekend cu domnițe și cavaleri la Drobeta-Turnu Severin. Incepe Festivalul Medieval al Cetății Severinului

În perioada 30 august – 1 septembrie, Cetatea Severinului va găzdui cea de-a VIII-a ediție a Festivalului Medieval. Evenimentul va începe vineri, pe 30 august, cu o paradă în centrul orașului, iar timp de trei zile, zidurile Cetății vor răsuna de lupte medievale, muzică de epocă precum și de concerte și dansuri medievale.

„Expunem ateliere de lucru interactive, așteptăm în mod special copii, ne așteptăm la un număr mult mai mare de vizitatori, anul trecut am avut 6000 de participanți. Avem o zonă gastronomică, o terasă unde vom pregăti mâncăruri la ceaun, la rotisor. Vom avea concerte în fiecare seară ” a transmis Delia Rîmniceanu, directorul Palatului Culturii Teodor Costescu 

Pe parcursul festivalului, vizitatorii vor putea asista la lupte medievale, demonstrații de arme, concerte și dansuri medievale, precum și la spectacole pirotehnice impresionante. Evenimentul va reuni organizații non-guvernamentale specializate în reconstituiri istorice, oferind publicului posibilitatea de a explora tabere medievale autentice, ateliere de meșteșuguri, turniruri și parade cu domnițe și cavaleri.

Programul festivalului va mai include spectacole de teatru, demonstrații de meșteșuguri tradiționale și ateliere de artizanat.

„Timp de trei zile, orașul nostru va fi cuprins de o atmosferă medievală, cu parade, domnițe și cavaleri. Odată cu cea de-a VIII-a ediție a Festivalului Medieval al Cetății Severinului, vom explora standuri cu produse confecționate manual, îmbrăcăminte și mâncăruri specifice acelor vremuri. Pe lângă toate acestea, taberele, demonstrațiile de lupte și expozițiile de arme, ne vor aduce istoria mai aproape, iar în cadrul atelierelor, copiii vor fi încântați să își confecționeze propriile suveniruri, inspirate din epoca medievală,” a declarat Marius Screciu, primarul Municipiului Drobeta-Turnu Severin.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dogioiu îl laudă pe șeful Vămilor pus sub control judiciar după ce a fost reținut 24 de ore

    Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat...

    Washington Examiner despre prietenul lui Coldea: Albania este cel mai recent stat narco care amenință lumea

    Creșterea criminalității organizate și a practicilor politice controversate reprezintă...

    China a fost de acord să comande 200 de aeronave de la Boeing

    China a fost de acord să comande 200 de...

    Adrian Năstase: Da’ unde e vila?

    După ședința de guvern de astăzi a guvernului interimar,...

    Șeful CJ Dâmbovița, discuție cu ambasadorul american la BSDA 2026

    Astăzi, am participat la expo-conferința internațională „Black Sea Defense...

    Articole relationate

    Categorii populare