Vucic: Serbia va face tot ce poate pentru a-și proteja interesele având în vedere sancțiunile americane împotriva companiei petroliere NIS

Serbia va face tot ce poate pentru a-și proteja interesele având în vedere sancțiunile americane împotriva companiei petroliere NIS, care are sediul în Serbia, dar la care pachetul majoritar de acțiuni este deținut de Rusia, a declarat luni președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, transmite Reuters.

La începutul acestui an, Washington-ul a anunțat sancțiuni împotriva NIS, cel mai mare producător de carburanți din Serbia și unul dintre ultimele active energetice pe care le mai deține Rusia în Europa, din cauza invaziei din Ucraina. Cu toate acestea, o serie de derogări au permis NIS să continue să importe petrol până săptămâna trecută, când compania a informat că nu va mai beneficia de nicio amânare de la regimul sancțiunilor americane.

”Prietenii noștri ruși au înțeles mesajul nostru. Noi am înțeles interesele lor. Vom face totul, tactic și strategic, în interesul superior al Serbiei”, a spus Vucic într-o postare video pe Instagram.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rusia a distrus exporturile Ucrainei: Firmele sunt afectate deoarece nu își pot plăti împrumuturile

    Exporturile ucrainene sunt îngreunate și, în unele cazuri, suspendate,...

    Trump se ceartă cu propriul Departament de Justiție

    Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că nu...

    Bloomberg: Războaiele și clima cresc prețurile la alimente

    Conflictele și condițiile meteorologice reprezintă o amenințare pentru principalele...

    Explozie într-o cafenea din Moscova: Minim 3 morți și 15 răniți

    Departamentul de Transport din Moscova a anunțat închiderea mai...

    Vești proaste, dar și vești relativ optimiste, de pe Dunăre

    România traversează una dintre cele mai dificile perioade hidrologice...

    2 directori Gazprom, arestați

    Tribunalul Zamoskvoretsky l-a arestat pe Igor Moiseenko, director general...

    Mineralul mai scump ca aurul

    Oamenii de știință de la Centrul de Științe Kola...

    Articole relationate

    Categorii populare