Vučić către trimisul german pentru Balcanii de Vest: Serbia este o țară mică, dar o țară de oameni demni, care se va opune umilințelor

Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, a anunțat astăzi că a avut o întâlnire sinceră și dificilă cu trimisul german pentru Balcanii de Vest, Manuel Zaracin, căruia i-a spus că Serbia se va opune umilințelor de la ședințele Consiliului Europei și Națiunilor Unite.

„O întâlnire sinceră și extrem de dificilă cu Manuel Zaracin. Nu suntem de acord cu aproape nimic, cu excepția atitudinii că este necesar să se păstreze pacea în Balcanii de Vest”, a scris Vučić pe contul de Instagram „buducnostsrbijeav”.

Președintele a adăugat că i-a spus lui Zaracin că Serbia este o țară mică din punct de vedere teritorial și numeric, dar o țară de oameni demni, care, așa cum a afirmat el, se vor opune umilințelor.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fermele de porci românești aproape de faliment

    O parte semnificativă a fermelor comerciale de creștere a...

    Kelemen Hunor: Săptămâna viitoare actualul guvern va pica

    Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni că, cel...

    Numărul insolvențelor din agricultură a crescut cu 181,8% în primul trimestru din 2026

    Numărul insolvențelor din agricultură a crescut cu 181,8% în...

    Merz: O parte din teritoriul Ucrainei va înceta să mai fie ucrainean

    Cancelarul german Friedrich Merz consideră că Ucraina ar putea...

    Articole relationate

    Categorii populare