VOTUL CARE VA SCHIMBA FAȚA EUROPEI: Independiștii au obținut MAJORITATEA ABSOLUTĂ în Catalunia

Cele două liste care susțin independența Catalaniei față de Spania au câștigat duminică majoritatea absolută în Parlamentul regional, transmite postul de televiziune francez BFMTV.

54437690381Sondajul televiziuni catalane Tv3 acordă între 74 și 80 de locuri pentru independiști dintr-un toal de 135. Un alt sondaj realizat pentru radio Cope indică între 71 și 76 de locuri pentru cei favorabili independenței Cataluniei.

vanUPDATE, 23.00: Conform cotidianului catalan La Vanguardia, Junts pel SI a obținut peste 50% din voturi, conform rezultatelor oficiale. Ca atare, majoritatea absolută este asigurată doar de una din listele independiștilor.

Principalul grup secesionist „Junts pel Si” (Împreună pentru Da) ar obține între 63 și 66 de locuri în legislativul de 135 de locuri, în timp ce partidul mai mic de stânga CUP este asigurat cu alte 11 până la 13 locuri, potrivit sondajului difuzat de canalul local TV3.

catalunyaAceste alegeri anticipate ar putea schimba viitorul regiunii: partidele secesioniste, favorite în sondaje, au promis că vor proclama independenţa Cataloniei, dacă vor câştiga majoritatea.  

Șeful executivului regional catalan în exercițiu Artur Mas a revendicat victoria, declarând: „Am câștigat!”.

„Statului spaniol, fără ranchiună, adio”, a lansat pe contul său de Twitter Antonio Banos, șeful micului partid separatist de stânga anticapitalist.

Decizia guvernului catalan de a convoca alegerile de astăzi au urmat referendumului din noiembrie anul trecut. Atunci, aproape o treime din catalani s-au pronunţat pentru independenţă, referendumul a fost declarat neconstituţional şi dialogul politic dintre Madrid şi Barcelona s-a rupt.

Catalanii, spun secesioniştii, doresc să îşi administreze bugetul şi impozitele şi să le fie recunoscută identitatea.

La rândul lor, partidele unioniste pledează pentru Spania plurală şi diversă, iar guvernul nu s-a arătat dispus să negocieze un nou statut al regiunii.

O manifestație pro independență a strâns la Barcelona acum 2 săptămâni 1.400.000 de oameni.

 

Hot this week

Topics

Mai mult

    După ce a schimbat premierul, Zelenski schimbă și ambasadorul din SUA

    Ambasadoarea Ucrainei în Statele Unite, Olha Stefanișna, intenționează să...

    Afacerea creșei lui Bolo: A costat 300.000 lei de copil. Cât un hotel de lux

    Ilie Bolojan a inaugurat, sâmbătă, o creșă cu doar 40 de...

    Ambasadorul german la Chișinău, propagandistul Rusiei

    Ambasadorul Germaniei la Chișinău – l-am numit pe Hubert...

    Cine va fi noul premier ucrainean

    Directorul general al Naftogaz, Serhii Koretsky, fostul prim-ministru și...

    Articole relationate

    Categorii populare