Viktor Orbán sugerează că transporturile ucrainiene de bani cash prin Ungaria erau pentru opoziția maghiară pro Bruxelles

Guvernul ungar a anunțat o anchetă privind circumstanțele in care angajații ai băncii de stat ucrainene Oschadbank transportau zeci de milioane de dolari și euro în numerar în Ungaria. Prim-ministrul Viktor Orban a dezvăluit acest lucru în timpul unei adunări a activiștilor Fidesz-Alianța Civică Maghiară la Debrețin, exprimându-și îngrijorarea cu privire la scopul acestor fonduri și la destinatarii lor preconizați.

„Vrem să înțelegem ce fac ucrainenii cu toți acești bani în Ungaria”, a declarat Orban, dezvăluind că nutrește „anumite suspiciuni” cu privire la această chestiune. El a subliniat că unele partide politice maghiare simpatizante Ucrainei par să beneficieze financiar, deși se știe că nu toată finanțarea lor provine din donații legitime.

Ungaria a acuzat anterior autoritățile ucrainene că susțin în mod deschis partidul de opoziție Tisza, care este un rival principal al Fidesz, înainte de alegerile parlamentare programate pentru 12 aprilie. Conform legislației maghiare, finanțarea străină a partidelor politice constituie o infracțiune.

„Vreau să știu cum ajung acești bani în aceste buzunare. Vom căuta un răspuns și îl vom găsi”, a declarat Orban, remarcile sale fiind difuzate la televiziunea maghiară. El a subliniat că soarta fondurilor confiscate depinde de originea lor: „Vom stabili ce fel de bani sunt și îi vom gestiona în consecință.”

Pe 6 martie, Administrația Națională Fiscală și Vamală din Ungaria a anunțat reținerea a șapte angajați ai Oschadbank, inclusiv un fost general al serviciilor secrete. Aceștia au fost prinși transportând aproximativ 40 de milioane de dolari, 35 de milioane de euro în numerar și 9 kilograme de lingouri de aur în două vehicule de transport numerar. Vehiculele au fost ulterior eliberate și returnate Ucrainei, dar numerarul și obiectele de valoare rămân în Ungaria ca probe într-o anchetă penală în curs de desfășurare, cu asistență din partea Centrului Maghiar de Combatere a Terorismului.

Autoritățile ucrainene au respins reținerea ca fiind nefondată, susținând că banii au fost obținuți legal de la Raiffeisen Bank din Viena și erau transportați la Kiev pentru Oschadbank.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Se strânge lațul in jurul lui Raed Arafat

    Procurorii militari au ridicat, vineri, documente și telefoane de...

    Cancelarul German: SUA și Israel nu vor învinge in Iran

    Cancelarul german Friedrich Mertz a declarat astăzi că se...

    Rubio: Zelenski minte

    Secretarul de stat american Marco Rubio l-a acuzat pe...

    Unguriii de la MOL au descoperit al doilea mare zăcământ de gaze in Pakistan

    O societate mixtă condusă de MOL Pakistan a descoperit,...

    Jumătate din flota de pescuit olandeză nu are motorină să pescuiască

    Cel puțin jumătate din flota de pescuit olandeză rămâne...

    China a descoperit zăcăminte mari de pământuri rare

    China a realizat progrese considerabile în ceea ce privește...

    Articole relationate

    Categorii populare