Viktor Orbán: Principalii furnizori de servicii de telecomunicaţii nu vor majora preţurile până la 1 iulie, iar furnizorii de servicii care au crescut deja preţurile anul acesta vor reveni la nivelul preţurilor de la 1 ianuarie

Principalii furnizori de servicii de telecomunicaţii nu vor majora preţurile până la 1 iulie, iar furnizorii de servicii care au crescut deja preţurile anul acesta vor reveni la nivelul preţurilor de la 1 ianuarie, a anunţat premierul ungar Viktor Orbán, miercuri, într-un clip video încărcat pe pagina sa de Facebook, adăugând că acest lucru se aplică deopotrivă serviciilor de televiziune, internet şi telefonie mobilă.

Premierul a relatat că cel mai important punct de pe ordinea de zi a şedinţei guvernamentale a fost continuarea scăderii preţurilor.

A fost ascultat raportul ministrului economiei privind negocierile cu companiile de telecomunicaţii. „Aceste negocieri au avut rezultate, am încheiat acorduri”, a spus Orbán.

Şeful guvernului de la Budapesta a subliniat că mai mare furnizor de servicii aflat în proprietate maghiară s-a angajat chiar să introducă oferte noi pentru clienţii persoane fizice, la preţuri accesibile.

„În cazul alimentelor am întreprins cu succes măsuri împotriva celor care creşteau preţurile şi am reuşit să reducem preţurile la 30 de alimente de bază. Acum este rândul serviciilor bancare şi de telecomunicaţii, pentru că şi preţurile acestora au crescut semnificativ în ultima perioadă”, a arătat Viktor Orbán.

„Se pregătesc şi băncile, vom continua să reducem preţurile”, a spus premierul maghiar.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rareș Bogdan: 10 motive să iubești la nebunie America

    10 motive să iubești la nebunie SUA. La mulți...

    Putin îi transmite lui Trump de 4 iulie că Rusia a contribuit la independența SUA

    Președintele rus Vladimir Putin l-a felicitat pe omologul său...

    Mișcarea Chinei în Germania

    Mii de companii de nișă de dimensiuni medii, coloana...

    Rușii au cucerit ultima fortăreață ucraineană din Donbas

    Konstantinovka din RPD a format principala linie de apărare...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Suntem debaraua fraților Tate

    de Adriana Stoicescu, judecător Demența, fals numită Stat, are, de...

    The Big Short la București

    Cred că peste 10 ani România va fi în...

    Scandal cu bugetul UE: Germania vrea o reducere de 40%. ROMÂNIA AFECTATĂ MAJOR

    Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a îndemnat...

    Articole relationate

    Categorii populare