Viktor Orbán: Comisia Europeană trebuie să reprezinte interesele fermierilor europeni faţă de ucraineni, nu invers

Premierul ungar Viktor Orban s-a declarat miercuri seara solidar cu agricultorii care protestează la Bruxelles, afirmând într-un mesaj video pe Facebook că „Europa greşeşte că nu ia în serios vocea poporului”, relatează AFP.

Joi, circa o mie de vehicule au blocat mai multe străzi din capitala Belgiei, unde liderii europeni se întâlnesc în contextul nemulţumirilor agricultorilor din mai multe ţări din UE – atât faţă de politica Uniunii, cât şi faţă de importurile din Ucraina.

„Comisia Europeană trebuie să reprezinte interesele fermierilor europeni faţă de ucraineni, nu invers”, a repetat Orban în mesajul difuzat de partidul său, Fidesz. El a condamnat concurenţa „neloială” a producătorilor ucraineni şi a susţinut că „soluţia acestei probleme este schimbarea responsabililor de la Bruxelles” la alegerile europarlamentare din iunie.

Liderul naţionalist de la Budapesta apreciase deja săptămâna aceasta că mobilizarea agricultorilor dovedeşte „în ce măsură Ucraina este o problemă gravă pentru Europa, separat de război”.

„Trebuie să fim foarte prudenţi, fiindcă Ucraina este o ţară imensă”, a cărei apropiere de Uniunea Europeană şi o eventuală aderare „va avea un impact enorm, dezastruos asupra economiilor europene, în special în domeniul agricol”, a spus Orban într-un dialog cu săptămânalul francez Le Point.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rusia avertizează Moldova să nu folosească forța in Transnistria

    Secretarul Consiliului de Securitate, Serghei Șoigu, a declarat că...

    Rareș Bogdan in ședința liberalilor: Nu doresc Steagul Curcubeu pe sediul PNL

    Nu doresc Steagul Curcubeu pe sediul PNL, vreau steagul...

    În martie, România și Germania in topul european al scumpirii combustibililor și lubrifianților

    Până în februarie 2026, prețul combustibililor și lubrifianților pentru...

    SUA nu mai au arme pentru Ucraina, le-au consumat in războiul împotriva Iranului

    Statele Unite nu mai pot aproviziona militar Ucraina, întrucât...

    Economist: 90% din banii familiei i-am transferat in bănci din străinătate

    Rar am vazut atatea minciuni si dezinformari ca acum....

    Articole relationate

    Categorii populare