spot_img
sâmbătă, 3 ianuarie, 2026
1.1 C
București
spot_img

VIDEO/Ambasadorul desemnat al României în Germania: Noul președinte al Poloniei este un Viktor Orban 2

Idealurile acestui domn Duda (n.red- ales duminică președinte al Poloniei), declarate înainte de campanie, țin de idealurile lui Orban (Viktor Orban, premierul Ungariei – n.r.). El este pentru orbanizare, pentru o revenire la valorile, dacă vreți, egoiste, național-liberale, în sensul polonez”, a declarat Emil Hurezeanu, nominalizat ambasador în Germania Federală, la Digi24.

Andrzej Duda este cunoscut ca un politician conservator, eurosceptic moderat.

Hurezeanu a mai spus că înainte de cei opt ani de guvernare a liberal-conservatorilor (partidul fostului președinte Bronislaw Komorowski), Polonia era „cazul separat, un fel de Mare Britanie în Răsărit, care tot timpul punea sub semnul întrebării tot ce se întâmpla în Uniunea Europeană”.

Acum, pericolul va fi ca Polonia să intre într-un fel de coabitare dificilă, dar nu atât de dificilă, pentru că la toamnă sunt și alegeri parlamentare și în siajul acestei victorii, s-ar putea să câștige din nou alegerile, ca să formeze guvernul, partidul acestui domn Duda, care deocamdată va guverna cu partidul domnului Komorowski”, a mai spus Emil Hurezeanu, adăugând că Andrzej Duda „nu este antieuropean, ci eurosceptic și germano-sceptic”.

Jurnalistul a mai spus că Spania și Polonia, țări în care la toamnă vor avea loc alegeri parlamentare, „se pot înscrie în următoarele luni pe o orbită problematică pentru Uniunea Europeană”.

Dacă și Spania și Polonia vor intra în acest con mai critic în raport cu mersul Uniunii Europene, va veni rândul României să salveze situația. Rolul României va crește, dacă rămâne așa cum e acum, o țară stabilă din punct de vedere politic – noi știm mai multe – acum vedem lucrurile din afară. Vedeți lucrurile ca și cum ați fi la Bruxelles, un eurocrat, și ați vedea că Germania se ceartă cu Grecia, Franța nu mai e prea fericită ținând de braț Germania, poate nici invers, că Polonia și Spania își dau fardul la o parte și spun că nu merg lucrurile chiar atât de bine, mai ales cum a dorit Germania, Marea Britanie e oricum într-un fel de disidență. O țară ca România, cu atuurile ei strategice, care țin de o oarecare omogenitate a opțiunii proeuropene, proamericane, s-ar putea să câștige în importanță”, a subliniat Emil Hurezeanu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Zelenski îl dă afară pe ministrul Apărării

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a propus ca ministrul Transformării...

    Șeful Centrului belgian de Securitate Cibernetică: Europa a pierdut internetul

    Capacitățile tehnologice ale țărilor europene nu le permit să...

    Șeful spionajului militar rus a dat americanilor probele atacului ucrainean asupra reședinței lui Putin

     Igor Kostyukov, șeful Direcției Principale de Informații a Statului...

    Serbia crește pensiile, salariile din sectorul public și salariul minim

    Începând de astăzi în Serbia, salariile din sectorul public...

    Washington Post: Trump a fost insultător și crud cu Zelenski la întâlnirea din Florida

    În timpul ultimei sale întâlniri cu liderul ucrainean Volodimir...

    Vor duce protestele din Iran la prăbușirea regimului?

    Cel puțin cinci persoane au fost ucise în ciocniri...

    Topul 2025 Flux 24

    Topul 2025 al Flux 24. Premiile sunt onorifice. Pentru...

    Articole relationate

    Categorii populare