spot_img
sâmbătă, 28 februarie, 2026
2.5 C
București

VIDEO/ Secretarul Ambasadei Federaţiei Ruse la București: Situație tensionată între România și Rusia

Relaţia dintre România şi Rusia este una tensionată, susţine secretarul la Bucureşti. Aflat la Piteşti, la comemorarea a 70 de ani de la încheierea celui de-al Doliea Război Mondial, Pavel Alekseenko nu a dorit să vorbească şi despre scutul de la Deveselu. În urmă cu câteva săptămâni, şeful Statului Major al Armatei Ruse a declarat că toate ţările europene care participă la scutul antirachetă vor deveni ţinte ale Rusiei, transmite Digi 24.

Este situația tensionată, dar noi toți speram ca să… peste timp, să trecem peste toate obstacole, peste toate dificultățile și să dezvoltăm relația normală, eficientă, fructuoasă între țările noastre, spre pe beneficiul tuturor. Trece timpul și va fi totul cum se cuvine”, a declarat Pavel Alekseenko.

Întrebat cum vede construirea bazei de la Deveselu, acesta a răspuns: „ Nu pot comenta aceste subiecte. Mi se pare ca e un nivel mai înalt pentru a discuta referitor la aceste chestii. „

Hot this week

Topics

Mai mult

    Omanul către americani: Nu e războiul vostru!

    Ministrul omanez de externe, Badr al-Busaidi, a cerut Statelor...

    Multe petroliere evită Strâmtoarea Hormuz pe unde se transportă o cincime din petrolul mondial

    Multe petroliere evită Strâmtoarea Hormuz, care leagă Golful Persic,...

    SUA și Israelul au avut ținte diferite in Iran

    SUA și-au concentrat atacurile asupra programului de rachete al...

    AI va omori motorul de căutare Google

    Directorul general al Condé Nast, Roger Lynch, a declarat pentru Financial...

    India, cuiul lui Pepelea intre Afganistan și Pakistan

    În noaptea de 27 februarie, ministrul pakistanez al Apărării,...

    Articole relationate

    Categorii populare